banner56

721. Türk Dil Bayramı Ve Yunus Emre'yi Anma Törenleri Başladı

Meclis Başkanı Hikmet Çetin Ve Kültür Bakanı İstemihan Talay Dil Bayramı Töreninde

721. Türk Dil Bayramı Ve Yunus Emre'yi Anma Törenleri Başladı

KONYA (İHA) - TBMM Başkanı Hikmet Çetin ve Kültür Bakanı İstemihan Talay'ın da katıldığı 721. Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre'yi anma törenleri Karaman'da başladı. 
Dil Parkı'na TBMM Başkanı Hikmet Çetin ve Karaman Valisi Hakkı Teke ile Belediye Başkanı Yaşar Evcen'in çelenk koymasıyla başlayan törenlere halk büyük ilgi gösterdi. Meclis Başkanı Çetin ve beraberindeki heyet daha sonra Yunus Emre Türbesi'ni gezerek dua ettiler. Tören alanına yürüyerek gelen ve yolda vatandaşları selamlayan porotokol alkış aldı. 
Karaman Valisi Hakkı Teke ve Belediye Başkanı Yaşar Evcen yaptıkları konuşmada Türk dilinin gelişmesinde Karaman'ın önemli bir yeri olduğunu vurguladılar. Kültür Bakanı İstemihan Talay ise Türk dilinin artık dünyaya hükmeden bir dil haline geldiğini söyledi. TBMM Başkanı Hikmet Çetin de, "Türk Dili Bilimsel anlamda Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ile araştırılmış ve geliştirilmiştir. Atatürk'ün Türk Dili Cemiyet'ni kurdurması ile dil devrimi başlamıştır" diye konuştu. 
TBMM Başkanı Hikmet Çetin ve Kültür Bakanı İstemihan Talay'a Karamanoğlu Mehmet Bey'in Türk Dili'nin konuşulmasına ilişkin fermanın yer aldığı birer plaket verildi. Daha sonrada temsili olarak at üzerinde Karamanoğlu Mehmet Bey'in fermanı okundu. Yunuskent Pazar yerinde kurulan Sanayi fuarının açılışına da katılan Çetin ve Talay, burada ayaküstü çiğ köfte yediler.
 

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2019, 21:40
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22