KARAMAN Karaman Haber

Yollarbaşı (İlisira) Telçekmek yapımı

Yollarbaşı (İlisira) Telçekmek yapımı
19
03 Ocak 2018 - 21:49

Yollarbaşı Köyüne has özel Telçekmek (Pişmaniye) Karaman has yemekler içerisinde meşakkatli olanı diyebiliriz.

Kış günlerinde çocukların sabırsızlıkla beklediği, ev yapımı pişmaniye diyebiliriz. Yapımı biraz zahmet istese de Yollarbaşı usulü tel çekmeni nasıl yapıldığına gelelim.

Şeker ve sudan oluşan karışım bir kazanda 165 dereceye kadar kaynatılır. Kaynamış şeker soğutmak için bir tepsiye dökülür
Macun halini almış şeker daha sonra halka haline getirilir.

Eski zamanlarda ustanın şekeri demir bir çubuğa asarak uzata uzata yaptığı beyazlatma işini, günümüzde özel beyazlatma makineleri gerçekleştirmektedir.

Halka haline getirilmiş ve hamur ile karıştırılmış şeker çekilerek açılmaya başlanır.

Şeker, esnedikçe ve tepsi genişliğinde açıldıkça katlanıp tekrar açılır. Bu işlem, hamur kaybolana (hamurun şekere yedirilmesi) ve şeker tel tel ayrılana kadar (yaklaşık 15-20 dakika) sürer.

Hamurun zamanla şekeri tel tel ayırıp, kendisinin kaybolması, şekerin beyaza dönüşmesi ve tel tel olması şaşkınlıkla ve ilgiyle izlenmektedir.

Çekilen pişmaniye tel tel olduktan sonra tepsi üzerine bırakılarak kış ayazında soğumaya bırakılır. Daha sonra misafirler ile birlikte afiyet ile yenir..


Fotoğraflar için acebook.com/yollarbasi/ Kemal Arabacı teşekkürlerimizle…

Editör : Bünyamin KATIRCI / KARAMAN.ORG
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorumunuz Yapabilirsiniz.

© Karaman.org Karaman Haberleri Karaman Güncel Son Dakika Haberleri Karaman Bilgi Karaman Tarih Karaman Canlı Yayın Karaman Nöbetçi Eczanel Karaman Tv