banner56

Yatağa Mahkum Olmasına Rağmen Terkeden Eşine Nafaka Ödüyor

Konya'da Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığından dolayı yatağa mahkum olarak yaşayan Mustafa Şeker'in, kendisini terk eden eşine nafaka ödenmesine karar verildi.

Yatağa Mahkum Olmasına Rağmen Terkeden Eşine Nafaka Ödüyor

Mustafa Şeker henüz 35 yaşında ve Konya'da yaşıyor. 1 yıl önce sol bacağında güç kaybı olduğundan dolayı hastaneye gitti. Yapılan kontroller neticesinde, kas hareketinin kontrolünden sorumlu sinir gücrelerinin hasarından kaynaklanan ve nadir görülen bir nörolojik rahatsızlık olarak bilin Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığına yakalandığını öğrendi.

Hemen tedaviye başlanılmasına rağmen 35 yaşındaki genç adam 7 ayda yatağa mahkum oldu.

Şeker, 9 yıl önce evlenmiş, 8 ve 5 yaşlarında iki kız çocuğu vardı. Eşi H.Ş. (28), Mustafa Şeker'i yakalandığı amansız hastalıktan dolayı yatağa mahkum olduğu için 2 çocuğunuda alarak terk etti. Morali iyice zayıflayan genç adam şuan sadece gözlerini oynatabiliyor ve bilgisayar yardımı ile konuşabiliyor.

Mustafa Şeker'in ise şuan bakımını anne ve babası üstlendi. Anne ve babada Şeker'in eşi H.Ş.'ye karşılıklı boşanma davası açtı. Hastalığı nedeniyle 1.100 Türk Lirası malulen emekli maaşı alan yağata mahkum adamdan boşanmak isteyen eşi, çocukları ve kendisi için aylık 3 bin lira nafaka talebinde bulundu. Dava Konya 4. Aile Mahkemesinde görülmeye başlandı. Dava sonunda ise mahkeme Mustafa Şeker'in kadına 150 TL, çocuklara da 100'er TL nafaka ödemesine karar verdi.

"Hukuken ve Vicdanen Kabul Edilebilecek Bir Karar Değil"

Mustafa Şeker’in avukatı Eda Över konuyla ilgili yaptığı açıklamada, müvekkilinin maddi ve manevi durumu ortadayken verilen nafaka kararının hukuken ve vicdanen kabul edilebilecek bir karar olmadığını savundu. Yargıtay’ın hasta eşine bakmayan kadına nafaka verilmeyeceği yönünde emsal kararı olmasına rağmen Konya 4. Aile Mahkemesinin böyle bir karar aldığını vurgulayan avukat Över; “Müvekkilim tamamen yatağa mahkum hale geldikten sonra eşi tarafından terk edilmiştir. Çocuklarından da mahrum bırakılmıştır. Bizce bu karar hem hukuken hem vicdanen kabul edilebilecek bir karar değildir. Kaldı ki tedbir nafakası dediğimiz nafaka türü de kanunda şu hükümle geçer; tedbir nafakası, eşlerin güçleri oranında emekleriyle katılması gereken bir nafaka türüdür. Kanunda kadın öder, erkek öder ayrımı yoktur, eşler demektedir. Mevcut durumda müvekkilimizin eşi gayet sağlıklı olup, çalışabilecek konumdadır. Çocukların yaşı büyüktür. Çalışmasına engel herhangi bir durum yoktur. Fakat bu şekilde nafaka talebi karşısında hakim ilk duruşmada müvekkilimizin eşine 150 lira, müşterek çocuklarına 100’er lira olmak üzere toplamda ayda 350 lira nafaka ödemesini hükmetmiştir” dedi.

Yatalak Adam Nafaka Ödemezse Hapis Cezası Alabilir

Avukat Eda Över, malulen emekli aylığı olan 1.100 Türk Lirası'ndan başka bir geliri olmayan müvekkilinin nafakayı ödememesi halinde hapis cezası alabileceğine değindi. Över; “Müvekkilimizin durumu nafakayı ödemek için uygun değildir. Kaldı ki sağlık durumu da bunun için uygun değildir. Nafakayı ödememe durumunda, nafaka ihlalinden dolayı biliyorsunuz ki ceza vardır. Biz bu durumu çok merak etmekteyiz. Müvekkilim nafakayı ödemezse ceza evine mi girecektir? Çünkü tamamen yatalak haldedir. Konuşma yetisini dahi kaybetmiştir. Sadece göz kırpabilme durumundadır. Bu söz konusu ara kararla verilen nafakaya itirazlarımızı ettik. Bu hem hukuken hem vicdanen kabul edilemeyen ara karardan derhal rücu edilmesini talep ediyoruz ve umuyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2019, 12:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22