banner56

Karaman’da Yeni Obruk Oluştu, Köylüler Tedirgin

Konya’nın Karapınar ilçesinden sonra Karaman’da da obrukların sayısı artmaya başladı. Ambar köyünde mısır ekili tarlada oluşan obruk köy halkını tedirgin etti.

Karaman’da Yeni Obruk Oluştu, Köylüler Tedirgin

Karaman’ın Ayrancı ilçesine bağlı Ambar köyünde bir mısır tarlasında oluşan obruk çiftçileri ve köy halkını tedirgin etti. Ambar köyünde son 1 yıl içerisinde obruk sayısı 3’e yükselirken, Karaman genelinde de bu sayı 5’e yükselmiş oldu.

“Tarlamı sularken korkuyla sulayacağım”

Tarla sahibi Emin Ertekin, bir gün önce sulama yaptığı mısır tarlasında ertesi gün obruk oluştuğunu söyledi. Köylerinde obruk sayısının 3’e yükseldiğini belirten Ertekin, “Tarlamı suladıktan bir gün sonra geldiğimde obruk oluştuğunu gördüm ve jandarma ile muhtarlığa konuyu bildirdim. Obrukta inceleme yapan yetkililer obruğun çapının 4 metre ve derinliğinin de 4.5 olduğunu söylediler. Obruğun etrafına görevliler tarafından tedbir amaçlı olarak şerit çekildi. Ben burayı mecburen tekrar sulayacağım ve korkuyla sulayacağım. Çok tedirginim” dedi.

“Köylüde tedirginlik arttı”

Ambar köyünde yaşayan Osman Asan da, Akgöl’de oluşan obruklardan sonra burada da obruk oluşması köy halkını epey bir tedirgin etti. Şu anda bu durum yer altı sularının azalmasından mı kaynaklanıyor biz bilmiyoruz. Bunu en iyi yetkililer biliyordur. Bizler halk olarak tedirginiz” diye konuştu.

- İhlas Haber Ajansı
Fotoğraflar: Fatih Macit - Enver Furkan Çelebioğlu - Mehmet Dağlı

banner80
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aytu
Aytu - 3 ay Önce

Obruk oluşması daha çok olur. Uzun yıllar boyunca biriken suları bizler bir an da yerin altından çıkartırsak boşalan yerler de çöker tabi. Bindiğin dalı kesmek gibi...

Bir bilen
Bir bilen - 3 ay Önce

Endişe edecek bir durum yok bence. Mısır ekmeye ve yer altı suyunu hunharca çekmeye devam etsinler. Bu kafayla giderlerse bu günleri arayacaklar nasıl olsa.

SIRADAKİ HABER

banner23

banner22