banner56

Karaman'daki Barajlar ve Göletler Doldu Taştı

Son Zamanlardaki Yağışlar İle Birlikte Karaman'daki Tüm Baraj Ve Göletlerde %100 Doluluk Oranına Ulaşıldı

Karaman'daki Barajlar ve Göletler Doldu Taştı

Karaman Nisan yağmurları ile birlikte çok bereketli bir zamanı geride bıraktı. Yağışlardan sonra tamamı dolan baraj ve göletler Karamanlı çiftçilerimizinde yüzlerini güldürdü. %100 doluluk oranına ulaşan İbrala Barajı ve Ayrancı Barajında kapaklar açılarak su tahliyesine başlanıldı. Etrafı ormanlar, barajlar ve göletlerle çevrili olan Karamanımızda 10 baraj ve 9 gölet bulunuyor.

58 metre yüksekliğinde, 134 milyon metreküp kapasiteli İbrala Barajı doluluk oranı ile tarihi rekor kırdı. Baraj geçtiğimiz yıla oranla %60 daha fazla su oranına ulaştı. Taşma tehlikesine karşı gerekli bütün güvenlik önlemlerini alan görevliler, herhangi bir afete sebebiyet verilmemesi için barajın su seviyesini sık sık kontrol ediyorlar.

Barajın ilk defa bu şekilde taşma derecesine geldiğini söyleyen köylülerden Arif Gürsoy, "Baraj yapıldıktan sonra yağışların bol olması nedeniyle ilk yıl iyi su vardı" diyerek, "Ancak ilk defa bu kadar seviyeye ulaşarak salındı. Şu an son haddine gelmiş durumdadır” dedi. Çiftçiler olarak barajın dolmasının kendilerini çok mutlu ettiğini belirten Gürsoy, barajdaki su, gerçekten görülmemiş bir seviyeye çıktı. Ancak tarımda yüzde 100 faydalanamıyoruz. Barajın etrafındaki birkaç köy sudan yararlanabiliyor. Bizlerin yetkililerden tek isteği var, o da bu sudan diğer köylerinde yararlanmasının sağlamasıdır” dedi.

banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22