banner56

Karaman'da Vakaların Artmasıyla Maske Takmak Zorunlu Oldu

Karaman Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Karaman'da korona virüs vakalarının artmasıyla maske takmanın da zorunlu hale getirildiğini açıkladı.

Karaman'da Vakaların Artmasıyla Maske Takmak Zorunlu Oldu

Karaman Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'ndan yapılan açıklamada,

"Korona virüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında hastalığın kontrolü ve yayılımının engellenmesinde maske kullanımı ve sosyal mesafenin korunması daha da önemli hale gelmiş olup, ayrıca ilimizdeki vaka sayısındaki artış da dikkate alınarak İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunda aşağıda belirtilen kararların alınması uygun görülmüştür.

Maske takmak zorunlu oldu

1-İlimiz sınırları içerisinde 16.06.2020 saat 24:00’den itibaren vatandaşlarımızın herhangi bir nedenle ikametlerinden çıktıkları andan, ikametlerine dönünceye kadar maske takmalarının ikinci bir düzenlemeye kadar zorunlu hâle getirilmesine,

Sosyal mesafe ve maske kullanımı kurallarını ihlal edenlere idari para cezası

 2-Vatandaşlarımız tarafından sosyal mesafenin korunması ve maske kullanımına yönelik alınan kararların takibinin Belediye zabıtası ve kolluk birimlerince titizlikle sürdürülmesine,  

3-Yukarıda belirtilen söz konusu tedbirlere ve kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. ve Kabahatler Kanununun 32. maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, konusu suç teşkil eden davranışlarda ise Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına; oy birliği ile karar verilmiştir." denildi.

Maskesiz sokağa çıkmanın cezası 3 bin 150 Türk Lirası

Maske takma zorunlu olduğu illerde maskesiz olarak dışarı çıkmanın cezası 3 bin 150 liradır.

İçişleri Bakanlığı'nın konu ile ilgili açıklaması şu şekilde;

Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur. 

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2020, 20:48
banner80
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet kozan
Ahmet kozan - 5 ay Önce

Çok doğru bir karar değilse bu salgından kurtulmanın zor olduğu görülüyor tetbiri elden bırakmamamız lazım

SIRADAKİ HABER

banner23

banner22