banner56

Karaman'da Vaka Sayısı Artıyor, Normalleşme ve Rehavet Devam Ediyor?

Karaman'da korona virüs tespit edilen kişi sayısı artmaya devam ederken, ilimiz normalleşmeye, vatandaşlar rehavete kapılmaya devam ediyor.

Karaman'da Vaka Sayısı Artıyor, Normalleşme ve Rehavet Devam Ediyor?

Son günlerde Karaman Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'ndan yapılan açıklamalara göre, ilimizde korona virüs tespit edilen kişilerin sayısı artıyor. Resmi olarak net bir vaka sayısı açıklanmazken, karantina altına alınan apartmanlar ve temaslı sayılarının fazla olması bunu gözler önüne koyuyor. Fakat vaka sayılarının çoğalmasına rağmen, Karaman ülke genelindeki normalleşmeye ayak uyduruyor.

Sağlık Bakanlığı ekipman desteği gönderiyor

Korona virüs vakalarının artış göstermesiyle Karaman Devlet Hastanesi'nde de ekipman konusunda yaşanılan eksiklik için Milletvekillerimiz Recep Şeker ve Selman Oğuzhan Eser tarafından Sağlık Bakanlığı'na başvuruda bulunuldu. Kabul edilen başvuru sonrasında ilimize Sağlık Bakanlığı'nca 8 adet Ventilatörü ve 11 adet monitörü kısa sürede gönderilecek.

İlk günlere göre vaka sayılarındaki artış yüksek oranda

Karaman milletvekillerimizden alınan bilgiler doğrultusunda, ilimizde ilk vakaların görülmeye başladığı günlerde sayının 1 veya 2 olduğu, fakat özellikle Ramazan bayramından sonra bu rakamın 10-12'ye kadar yükseldiği bilgisine ulaşıldı. Korona virüs nedeniyle bugüne kadar ilimizde 8 vatandaşımız da hayatını kaybetti. İlk günlerde çok iyi yönetilen süreç, normalleşmeden sonra vatandaşların da rehavete kapılmasından dolayı büyük oranda artışa geçti.

Karaman milletvekillerimiz; "Bayram sonu kaldırılan bazı tedbirlerle birlikte günlük vaka sayısı hızla artıyor. 12 vakaya kadar çıktı. Karaman'da bu güne kadar toplam 8 vakamız hayatını kaybetti. Dışardan gelenler hariç 8 vatandaşımızı yitirdik. Mart ayının başından bu yana bu süreci iyi yürüttüğümüzü söyleyebiliriz. Sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz.

Böyle devam ederse hastane yetersiz kalabilir

Korona tedbirleri ile yaşamaya alışmamız lazım. Tedbirlerin kaldırılması koronanın tamamen bittiği anlamına gelmez. Bir kişiyle başlayıp binlerce kişiye bulaşabilir. Bu şekilde giderse yani günlük 10 hastaya korona teşhisi konulursa on günde hastanemiz yetersiz hale gelebilir. Çünkü korona hastalarını bir odaya bir kişi kalacak şekilde yerleştiriyoruz. Bu da kapasitemizi yarıya düşürüyor." denildi.

Yetkililer kurallara uyulması ve tedbirli olunması konusunda uyarıyor

Vatandaşlarımızın hem kendi sağlıklarını hem de sevdiklerinin sağlıklarını korumaları için yetkililer tedbiri elden bırakmamak için uyarılar yapıyor.

"Kontrollü Sosyal Hayat" süreciyle ilgili olarak açıklama yaparak, korona virüs ile mücadelenin ilk aşamasını bütün kurumlarımızın üstün gayreti, vatandaşlarımızın duyarlılığı ve desteği ile Karaman İlinin bir bütün olarak bu mücadelede her yönden başarılı sonuçlar elde ettiğini vurgulayan Karaman Valisi Fahri Meral, katkı sağlayan bütün kurumlar ve personel ile kuralları uygulamada özen göstererek tedbirlerin uygulanmasında kolaylık sağlayan Karamanlılara teşekkür etti. 

Vali Meral konuşmasının devamında, "Ancak, son bir haftadır maske kullanılmaması ve sosyal mesafe kuralına uyulmaması nedeniyle vaka sayısında arzu etmediğimiz artışlar meydana gelmiştir. Bu nedenle pandemi sürecinde Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda toplu etkinliklerin yapılmaması ve belirlenen kurallara uyulması önem arz etmektedir." (açıklamanın devamı için buraya tıklayın) ifadelerinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2020, 21:34
banner80
YORUM EKLE
YORUMLAR
muammer Topal
muammer Topal - 4 ay Önce

Bende Karaman liyim ama bu insanları anlayamıyorum insanlarda bir vurdum duymazlik bana birşey olmaz mantığı ile parklarda çay ocaklarında ayak üstü sohbetlerde kafelerde hala M askesiz dirsek teması mesavesinde sohbet ediliyor vatandaşlar ne polisi ne zabıtası hele hele bekçi leri hic mi hiç takan yok onca çaba boşuna ugrasiliyor bakın yakın zamanda sadece Karaman i izole edilirse kimse şaşırmasın emniyetin yapacağı şey ceza yazmasinlar nerde M askesiz ve mesafe siz insan gordu mu bir köşede güneşin altında akşama kadar bekletsinler mesai sonrasında salsinlarBenim gorusum bu

Muzeyyen coban ben saglik calisanlara cok tesekkurler bizim vatandasimiz kucuk yasta cocuklari soka saliverdiler hele mumune hatun mah cok gurulmektedir
Muzeyyen coban ben saglik calisanlara cok tesekkurler bizim vatandasimiz kucuk yasta cocuklari soka saliverdiler hele mumune hatun mah cok gurulmektedir - 4 ay Önce

Bunu dikkate alınmasını rica ediyorum her şey bizim için teşekkür

SIRADAKİ HABER

banner23

banner22