banner56

Karaman'da Uygulama Başladı

İçişleri Bakanlığı, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımını yaygınlaştırılması amacı ile “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla yarın 81 ilde 12.00-13.30 saatleri arasında uygulama yapılacağını duyurmuştu.

Karaman'da Uygulama Başladı

Karayolları Trafik Kanunu'nun 74'üncü maddesinde yapılan değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23'ünü oluşturan yayalara yönelik devrim niteliğinde bir adım atıldı. Yapılan düzenleme ile "Yaya Öncelikli Trafik" anlayışı yasal bir zemine oturtuldu. Düzenleme ile artık araç sürücüleri, trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken "yavaşlamak", buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa "ilk geçiş hakkını vermesi" zorunlu hale geldi. Bu amaçla İçişleri Bakanlığınca "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla 2019 yılı "Yaya Öncelikli Trafik" yılı ilan edildi. Bu kapsamda 81 ilde "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla  Karaman'da da uygulmaya başlanıldı.

Uygulama esnasında bazı vatandaşlar şaşkınlıklarını aynı zaman da da mutluluklarını gizleyemedi. Sadece trafik ekiplerinin bulunduğu noktalarda değil bütün yaya geçitlerinde yayalara öncelik tanındığı görüldü.

.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2019, 12:52
banner80
YORUM EKLE
YORUMLAR
M . Uymaz
M . Uymaz - 1 yıl Önce

Çok güzel bir uygulama Yalnız yaya geçidi ( zebra ) rengi Beyaz olursa daha iyi gözükür birazda kalın saygılar

HIDIR BULUT
HIDIR BULUT - 1 yıl Önce

COK DOGRU BIR KARAR GEC BILE OLDU AB ULKELRINDE UYGULANIYORDA NEDEN BIZDE OLMASIN ....

Havva ayoz
Havva ayoz - 1 yıl Önce

Çok iyi olmus öğrenciler arabalardan okula gecemiyor

SIRADAKİ HABER

banner23

banner22