banner56

Karaman'da Oluşan Obruk Sayısı 4'e Yükseldi

Karaman'nın Ayrancı İlçesine Bağlı Ambar Köyünde Yan Yana 2 Yeni Obruk Oluştu

Karaman'da Oluşan Obruk Sayısı 4'e Yükseldi

Karaman'ın kuş Cenneti olarak bilinen Akgöl'de 2 yeni obruk oluştu. Akgöl'ün suyu da oluşan obruktan dolayı yer altına akmaya başladı. 

Ambar köyü yakınlarında bulunan Akgöl'de yan yana oluşan obruklara bakmaya geldiğini belirten FarukTEKİN; "İlk defa böyle bir obruk gördüm. Bu obrukların oluşma sebebi köyümüz ve çevremizdeki çiftliklerin kuyulardan suyu çekmesinden dolayıdır. Bir de bizim bölgemizde çok su olmamasına rağmen mısır ekiminin fazla olmasından dolayı yeraltı kaynakları çekiliyor. Böyle obruklarla bundan sonra da karşılaşacağız. Bu gölün suyu Ayrancı ilçesindeki barajın taşkınından gelen suydu. Yetkililer buraya gelen suya daha çok önem verselerdi burada daha çok su olabilirdi. Etrafa daha çok kuyular vuruldukça, bunlarla çok karşılaşacağız. Buna karşı biran önce önlem alınması lazım” dedi. 

Obrukların çapının 40 metre, derinliğininde 15 metre olduğunu belirten TEKİN, obrukların her dakika daha da fazla çökmeye devam ettiğini söyledi. İhlas Haber Ajansı Mehmet DAĞLI'nın Faruk TEKİN ile yaptığı röporjaj sırasında da bir göçme yaşandı. Yetkililer vatandaşların obruklara daha fazla yaklaşmaması için obrukların etrafına şerit çekti.

Barajdan salınan su ile dolan Akgöl'deki sular obruğa akmaya devam ediyor.

Akgöl, Flamingo başta olmak üzere birçok kuşa ev sahipliği yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2019, 16:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER