banner56

Karaman'da Bir Tarlaya Karadrina Kurtları Dadandı

Karaman'ın Alaçatı köyünde bir tarlada yonca biçimi yapan vatandaş ot tamburunun üzerindeki Karadrina kurtlarını kameraya aldı.

Karaman'da Bir Tarlaya Karadrina Kurtları Dadandı

Olay Karaman’ın Alaçatı köyünde meydana geldi.

Alaçatı köyünde Mustafa D. İsimli vatandaş yonca biçtiği sırada ot tamburun üzerinde olan Karadrina isimli kurtları cep telefonu kamerasına kaydetti. Video görüntülerde Karadrina kurtlarının yoğunluğunu gören izleyiciler ise şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Karadrina Kurdu Nedir?

Karadrina kurtları şeffaf görünümde, siyah başı bulunan, genellikle yeşilimsi ve kahverengimsi bir görünüşe sahip olan kurt türüdür. Vücudunun ise genel görünümü gri yeşildir. Karadrina kurdunun zararı fidelerin büyüme noktasını kesip, bitkiyi vejetatif gelişmeye yönlendirerek ürün kaybına neden olmasıdır. Bitkileri ve bitki yapraklarını gelişme döneminde dışarıdan kemirip tamamen yemeden giderler.

Ziraat Odası Başkanlığı'ndan Karadrina Kurtlarıyla İlgili Açıklama

Konu ile ilgili olarak Karaman Ziraat Odası Başkanlığı’ndan da bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada;

“Bu yıl çiftçimiz için zor bir yıl, karadrina denen kurt, neredeyse tüm ürünlere dadandı. Her üründe 3 evresini tamamlamadan da tarlayı terk etmiyor. Mısır’da henüz 2. evresini geçiriyor, daha 3. evre yaşanacak (koçan zamanı). Pancar içinde bu geçerli.” denildi.

Karaman Haber
Haber: Oğuz BEKTAŞ / Yerel

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2019, 15:02
banner80
YORUM EKLE
YORUMLAR
Suat KÜREKÇİ
Suat KÜREKÇİ - 9 ay Önce

Çiftçiler için zorbir yıl...ama alternatif . nedir...
İlaç v.s.ziraat odası açıklama yapmış güzel..yani olaya el atmış..en azından ilgilenmiş..Çiftçiler için bir gelişme varmı acaba...bu kurt soyu ne olacak..diye merak edenler var..bir kutu ilaç ziraat odasından..diger kutuları çiftçimi tedarik edecek acaba...

SIRADAKİ HABER

banner23

banner22