Karaman'da Antikor Testi Uygulaması Başladı

Karaman'da korona virüs (Covid-19) salgınına karşı bağışıklığın tespiti için 2 bin 133 hanede gerçekleştirilecek olan antikor testleri bugün itibariyle başladı.

Karaman'da Antikor Testi Uygulaması Başladı
15 Haziran 2020 - 23:08 - Güncelleme: 15 Haziran 2020 - 23:37

Tüm Türkiye'de olduğu gibi Karaman'da da korona virüsle mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından planlanan ve ilimizde de 2 bin 133 hanede uygulanacak olan "Yaygın Test Uygulaması" bugün itibariyle başladı.

Çalışma kapsamında yapılacak olan antikor, ve PCR testleri ile korona virüse karşı ilimizdeki bağışıklık durumu ve hastalık taşıma düzeylerinin tespit edilmesi hedefleniyor.

TÜİK tarafından belirlenen adresleri ziyaret edecek olan ekipler önce vatandaşlara kendilerini tanıtıp kimliklerini gösterecek ve ardından çalışmalar hakkında bilgiler verecek.

Antikor testi nedir?

İnsanlar, hastalığa yol açan virüslere maruz kaldıklarında, kan ve dokularda yaşayan antikorlar üremeye başlar. Bu antikorlar, virüse yapışarak, kendisini kopyalamasını ve enfeksiyonun vücutta yayılmasının önüne geçer.

Antikor bir diğer adıyla seroloji testi, vücudun bu antikorları üretip üretmediğine bakıyor.

Bu antikorların tespit edilmesi, kişinin çok büyük ihtimalle yeni tip koronavirüsün yol açtığı COVID-19 hastalığını geçirdiğini gösteriyor.

Bazı testlerle bu antikorların miktarı da ölçülebiliyor.

Ancak şu an dünyanın bazı yerlerinde kullanılan testler genel olarak antikorun var olup olmadığına bakıyor.

Antikor testleri, kan tahlillerine benziyor.

Bir miktar kan alınıyor ve daha sonra laboratuvar ortamında bu numunenin antikor içerip içermediğine bakılıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum