Karaman Belediye Başkanı Savaş KALAYCI Toki Sakinlerinin Sorunlarını Dinledi

Karaman Belediye Başkanı Savaş KALAYCI Toki Sakinlerinin Sorunlarını Birebir Dinledi ve Bütün Görüşleri, Önerileri, Sorunları, Problemleri Not Aldırdı.

04 Mayıs 2019 - 01:35 - Güncelleme: 04 Mayıs 2019 - 17:18

Karaman Belediye Başkanı Savaş KALAYCI 1 Mayıs 2019 Çarşamba günü akşam saatlerinde Toki Sakinleri ile bir pastanede buluştu.

Sivil Araç İle Geldi

Mahalle sakinleri ile buluşmak için makam aracı ile gelmesi beklenen Başkan KALAYCI mahalleye sivil aracı ile geldi. Konu ile ilgili olarak başkan KALAYCI'ya neden resmi makam aracını kullanmadığını sordu. Başkan KALAYCI "Karaman'ı ve Belediye'yi ilgilendirmeyen hiçbir işte ben resmi aracı kullanmayı doğru bulmuyorum. Göreve geldiğim günden bu tarafa bir kaç kez şehir dışına gitmem gerekiyordu yine aslında belediyeciliği ilgilendiren bir konuydu ama doğrudan Karaman'ı, Karamanlıyı ve belediyemizi ilgilendirmediğine inandığım için şahsi aracım ile gittim. Belediyenin makam aracını kullanmayı doğru bulmuyorum. Oraya harcanan parayıda o anlamda vicdanen huzursuz olmamak için kullanmıyorum." dedi.

Toki'de ikamet eden vatandaşların sorunlarını dinleyen Başkan KALAYCI vatandaşların sorunlarını tek tek not aldırdı. Gerekli istişareler yapıldıktan sonra bütün problemlerin giderileceğini söyleyen KALAYCI Üniversite Mahallesini gece saatlerine kadar gezerekte vatandaşın eksiklerini ve isteklerini yerinde gördü.

Karaman'ın Su Sorunu Çözülecek

Başkan Savaş KALAYCI, Karaman Belediye Başkanlığı görevine başlamasının ardından 15 gün geçmesine rağmen önemli yol katettiklerini ve tespit edilen önemli önceliği olan konuların hemen çalışmalarına başlanıldığını belirtti. Göreve geldiği günden beri yapılan çalışmaları kısaca anlatan Başkan KALAYCI, Karaman'ın su arıtma tesisindeki tespit edilen arızalar ve gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra 1 ay içerisinde arıtma tesisindeki suların şebekelere gönderileceğini ve %60 oranında tasarrufu sağlanılacağını söyledi.

Kötü Koku Problemi Ortadan Kalkacak

Başkan KALAYCI aynı zamanda özellikle Karaman'ın merkeze uzak yerleşim bölgelerinde oluşan kötü kokular ile ilgilide çözüm uygulamalarının önümüzdeki günlerde uygulanmaya geçeceğini ve kanalizasyon ile arıtmadan kaynaklı kötü koku probleminin kalıcı olarak ortadan kaldırılacağını belirtti.

Sokak Köpekleri İle İlgili Çalışmalar Yapılacak

Karaman'da sokak köpeklerinin aslında bir problem olarak görülmediğini fakat sağlık konusunda ve insanların sokaklarda gezerken endişe duydukları sokak hayvanları ile ilgili "Patili Köy" projesinin gerçekleştirilecek olduğunu belirten Başkan KALAYCI, bu projeninde çok yakın sürede Karamanlı vatandaşlarımızın hizmetine sunulacağını söyledi.

Otopark ve Trafik Sorunu Çözüme Kavuşuyor

Karaman'ın yine en büyük sorunları arasında yer alan otopark ve trafik sorunu konusunda da açıklama yapan KALAYCI; 30 metrelik yol üzerinde üzerinde çalışılan bir projenin olduğunu ve 600 araçlık yer altı otoparkının hayata geçirileceği müjdesini verdi.

Sosyal Yaşam Alanları İle İlgili Çalışmalar Yapılacak

Karaman Belediye Başkanı Savaş KALAYCI seçim çalışmaları esnasında da kendisine iletilen Karaman'daki sosyal yaşam alanları sorunu ile ilgili olarakta "Şehrimizin ciddi anlamda ihtiyacı olan şeylerden birtanesi olan sosyal yaşam alanları. Her ne kadar Türk Dünyası Parkı vatandaşların hizmetinde olsada uzak olmasından dolayı arabası olmadığı için gidemeyenlerin ulaşım sorunlarının bulunmadığı güvenli ve kullanılabilir bir bölgede 1 veya 1 buçuk ay gibi bir sürede hizmetine sunulacağı bir sosyal yaşam alanı oluşturulacak." dedi.

Öğrencilere Tek Kart İle Hem Otobüs Hemde Dolmuşa Binme İmkanı

Genel olarak hesaplı olduğu için otobüsleri tercih eden öğrenciler hakkında çalışmaların olduğunuda söyleyen Belediye Başkanı KALAYCI, otobüs ve dolmuş hattı yetkilileri ile yaptığı görüşmelerde öğrencilerimize tek kart sistemi ile sembolik olmayan bir indirim ile ulaşım sorunlarını çözmeleri hakkında teklif yaptığını belirtti. Öğrencilerimiz "Hem otobüse DIT, hem dolmuşa DIT" diyerek istedikleri yere daha hesaplı şekilde ulaşacaklar. 

Toki Bölgesinin Aydınlatma Sorunu Çözülüyor

İlk önce en acil sorunların çözüme kavuşturulacak olduğunuda belirten Başkan KALAYCI, "Toki bölgesi ile ilgili aydınlatma sorunu hakkında görüşmelerimiz ve çalışmalarımız yapıldı, hatta neticelendi. En yakın sürede Tokinin aydınlatma sorunu çözülecek." dedi.

Gece 00.20'ye Kadar Üniversite Mahallesini Gezere Eksikleri İnceledi

Başkan Savaş KALAYCI konuşmaları esnasında önemli konulara değindi. Vatandaşların talepleri konusunda hepsinin değerlendirileceğini, istişare edilerek çözüme kavuşturulacağını belirten Savaş KALAYCI "Ben istişare etmeden kalıcı olan, yapacak olduğum değişiklere karar vermiyorum. Çünkü benim burada benim çarçur edeceğim, benim hiçe sayacağım her kuruş sizlerin parası. O sebeple bu işi en iyi en doğruyu bulabilemek adınada istişareden yanayım." dedi.

"Alkış Almak İçin Birşeyler Yapmayı Doğru Bulmuyorum"

Üniversite Mahallesi ve Toki sakinleri için kapalı pazar konusunda bir talebini Başkan'a ileten vatandaşa Başkan KALAYCI şu şekilde cevap verdi;

"Kapalı semt pazarı gerçekten şehrimize ihtiyaç. Bugün dört tane direk dikip üstüne çatı yapılıp kapalı pazar denilmesinide ben doğru bulmuyorum. Bu iş öyle çok kapsamlı düşünülsün ki çok foksiyonel, çok amaçlı bir yer olsun. Gerek otoparkı ile, gerek satış yapan annelerimiz, ablalarımızı düşünerek lavabolar, mescit ve ihtiyaçlarını giderebilecekleri yerleride düşünerek, halkımızında taleplerini değerlendirerek çok yönlü bir kapalı semt pazarı olsun. Bunun içinde şuan bizim proje çalışmamız var. Yani hemen sırf birşeyi söz verdim diyerek o anda bulunan kısa çözümler ile alkış almak için birşeyler yapmayı doğru bulmuyorum. Yaptığımız iş yakışan, güzel ve kalıcı bir iş olsun. En azından bu şehrin 30 senelik ihtiyaçlarını kaldırabilsin. Birşeyi Yapmış Olmak İçin Yapmayı Düşünmüyorum Ben, 3 Ayda Olacağına 13 Ayda Olsun Adam Gibi Birşey Olsun."

Başkan KALAYCI burada vatandaşların sorunlarını dinledikten sonra vatandaşlar ile toplu fotoğraf çekindi. Mahalle sakinleri ile Üniversite Mahallesinde saat 00.15'e kadar sorunları bizzat yerinde görerek inceledi. Mahalle muhtarlarına eksiklerin ve sorunların yazılı bir şekilde hazırlanmasını ve tekrar görüşülmesi talimatını veren Başkan KALAYCI geldiği sivil araç ile mahalleden ayrıldı.

Haber & Fotoğraflar: Oğuz BEKTAŞ / Özel Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum