Aktekke Meydanı Neden Düzenleniyor?

İki Gün Önce Düzenleme Çalışmalarına Başlanılan Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanı Neden Düzenleniyor?

22 Mayıs 2019 - 10:04 - Güncelleme: 24 Mayıs 2019 - 10:12

Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Kent Meydanı'nda ki düzenlemeler başladı. 20 Mayıs 2019 Pazartesi günü başlayan çalışmalar bugün itibari ilede halen devam ediyor. 20 Mayıs Pazartesi günü kırılmış bütün taşların kepçe ile yerinden sökülmesi ve molozların kaldırılması ile dün Aktekke Camii avlusuna girilen kısım tamamen betonlanmış olundu. Betonlama çalışmalarında, beton yüzey sağlamlaştırıcıda kullanıldığı görüldü.

Aktekke'de Neden Düzenleme Yapılıyor?

Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Kent Meydanı, mitinglerin ve çeşitli etkinliklerin yapıldığı şehrin şuanki tek meydanı. Yapıldığı günden beri yüzlerce etkinliğe ev sahipliği yaptı. Konserlerde sahne kurulması için tonlarca ağırlıktaki tırlar meydana çıktı. Yine mitinglerde tonlarca ağırlıktaki tırlar meydana çıktı. Haliyle buradaki taşlar bir süre sonra kırıldı ve parçalandı.

Kırılmasından dolayı içerisine yağmur sularını alan taşların bir süre sonra altında toprak kaymaları oluştu. Yağan yağmur sularının taşların altına dolduğu zaman, üstüne basan vatandaşın üstüne sıçraması, yaşlıların dengesini kaybedip düşmesi ve çocukların ayağının takılıp düşmesinden dolayı belediyeye onlarca şikayet gitti.

Bu şikayetlerin yanı sıra Aktekke Meydanı'nın eski hali olan Sulu Park gibi düzenlenmesinide isteyen yüzlerce vatandaş oldu.

Neden Sulu Park Gibi Yapılamıyor?

Aktekke Meydanı'nın eski hali olan Sulu Park'ı gerçekten gözler arıyor. Fakat Aktekke Meydanı sit alanı olarak ilan edilmiş. Aktekke Meydanı'nda yapılacak olan her değişiklik için Anıtlar Kurulu'ndan izin alınması gerekiyor. Daha öncede bazı düzenlemelerden dolayı Anıtlar Kurulu'na yapılan başvurular geri çevrilmiş. Karamanlılar Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Kent Meydanı'nı şuan ancak kent meydanı olarak kullanabilecek.

Vatandaşların talepleri ve şikayetleri doğrultusunda Belediye yetkisi nispetince şuan ancak kırılan taşları söküyor ve yerine beton döküyor.

İşte Aktekke Meydanı'na Dökülen Betondan Sonra Son Hali

Haber: Oğuz BEKTAŞ / Yerel / Özel Haber
Karaman Karaman Haber

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Emrah Taşlı
    1 yıl önce
    Keşke eski haline çevirseler,çimenli,ağaçlı zamanına geri dönse