Sadettin TOSUN

Sadettin TOSUN


Teknolojinin Esir Aldığı Çocukluk

18 Haziran 2019 - 16:59

Günümüzde teknolojiden faydalanmamak, teknolojinin bizlere sunduğu kolaylıkları elimizin tersiyle itmek olmaz. Lakin teknolojinin kullanımı günümüz bireylerinin bu teknolojileri ne için, nasıl, hangi sıklıkla kullandıkları hassasiyet göstermemiz gereken konular arasıdadır. Bu makalemde teknolojinin çocuklar ile ilişkisine, teknoloji çağında yetişen çocukların kazanımları, ebeveynlerin neye, ne zaman, ne kadar izin vermelerinin uygun olacağına nacizane düşüncelimi sizlerle paylaşacağım. 

Gelişmiş ülkelere nazaran henüz gelişmekte olan ülker teknolojinin ürteminden ziyade tüketiminden sorumlu. Teknoloji tüketmek kullanmak gelişmilik birimi ve prestij unsuru olarak algılanmamalı. Şöyleki teknoloji üretiyoruz ama bunu nasıl, ne düzende, ne sıklıkla kullanmalıyız? Bunun insan sağlığına ne gibi zararları mevcut bunları araştırıp düzenleyici kurallar dahlinde kullanmalıyız. 

Küçük çocukların erişebildiği genel teknoloji ürünleri tablet, akıllı telefonlar, bilgisayar ve bunlarla internet ve çoğunlukla oyunları tercih ediyorlar. Erken yaşta çocukların teknoloji ile bu kadar haşır neşir olması nelere sebebiyet veriyor?

Erken yaşlarda cansız bir varlıkla etkileşimle olan çocuklar motor, dil, bilişsel ve sosyal gelişim alanlarına dair kazanımlarını tam anlamıyla tamamlayamıyor. Dolayısıyla en hızlı ve kalıcı öğrenmenin, beceri kazanımlarının elde edildiği, fiziksel aktivitelerin azaldığı ve sözel olarak da kendini ifade edememe yaşanan bazı sorunlardan, korkunç sorunlardan bir kaçı.

Bazı anne ve babaları anlamıyorum "çocuğumuzun bu kadar küçük olmasına rağmen nasılda telefon kullanıyor, tablet kullanıyor." vs. diyerek kendilerini onure ediyorlar. Ne kadar saçma! bu bahsettiğimiz teknoloji ürünleri insan gücünü en aza indirme amacıyla üretimedi mi? Bu ürünler kullanımı kolay herkesin rahatlıkla çözebileceği arayüzlerden ibaret değil mi? Kendimizi kandırmayalım!

Çocuklarımızın erken yaşlarda teknolojiden ziyate sokaklarda toprağa karışması, sosyalleşmesi gerekiyor. Sokak olmasa bile aile bireyleri arasında sosyalleştirilmesi gerekmektedir. Çocuklar yaşları itibariyle bu teknolojiyi bilmiyorlar bu teknolojiyi onların hayatına biz sokuyoruz. Her ağlayan bir çocuğun eline bir tablet bir telefon veriliyor ve saçma sapan videolar, oyunlar çocuklarımızın zihinlerini kirletmekten başka birşey yapmıyoruz. 

Sonuca gelecek olursak teknolojiden elbette yararlanacağız. Çocuklarımızın zihinsel, bilişsel ve fiziksel gelişimleri büyük ölçüde tamamlandığında, dil ve sosyal gelişimlerine dair gereken becerileri geliştiğinde teknoloji ürünlerinin zararlarını veya teknoljiden nasıl faydalanabilirim gibi soruları kendilerine sorabilirler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum