Muhammed Ensar Ağca

Muhammed Ensar Ağca

Gündem, Siyaset

Şu Boğaz Harbi Nedir?

17 Mart 2020 - 15:28

Şu Boğaz Harbi nedir? Var mı ki dünyada eşi?
En kesif orduların yükleniyor dördü beşi,
-Tepeden yol bularak geçmek için Marmara’ya-
Kaç donanmayla sarılmış ufacık bir karaya.

Mehmet Akif’in dediği gibi. Şu boğaz harbi. Acaba hiç eşi benzeri var mı dünyada. Tek vücut, tek gaye. Amaç düşmana geçit vermemek.  
Yıl 1915. İngiltere’nin başını çektiği İtilaf kuvvetleri, Çanakkale Boğazı’nı geçerek İstanbul’u işgal etmek, Rusya’ya Yardım sağlamak ve savaşı kısa yoldan bitirmek amacıyla harekete geçerler. 18 Mart 1915’teki deniz Harekâtında hüsrana uğrayan İtilaf Devletleri bu kez 25 Nisan günü Gelibolu  Yarımadası’na asker çıkarırlar ve böylece Çanakkale Savaşlarının sekiz buçuk ay sürecek kara muharebeleri başlamış olur. Savaşlar, hem denizde hem de karada devam eder. Bu arada Nusret Mayın Gemisi’nin gece döktüğü 26 mayın, İtilaf donanmasının bir bölümünün sonu olmuştur.
 Dünya tarihinin en kanlı savaşlarının yapıldığı Çanakkale Cephesi’nde Türk ordusu olağanüstü bir başarı göstererek iki yüz elli bin şehit vermesine karşın düşmana geçit vermemiştir. 

Peki ya on beşliler!

Tokat’ta 1315 doğumlu gençlerin askere gitmelerinden etkilenerek “Hey On beşli” türküsünün sözleri yazılmıştır. Türkünün sözleri şöyledir:
“Hey on beşli on beşli/ Tokat yolları taşlı”

diyerek hepimizin yüreğini dağlar türkü. Henüz on beşinde kimisi sevdiğini, kimisi ailesini bırakarak gitmiştir cepheye.

Kimi sevdiğinden uzak ve bir daha onu göremeyeceğinden emin; kimi ailesine bir daha kavuşamayacağını adı gibi biliyor; kimi ise her nefis gibi ölümü kısa bir süre sonra tadacağının bilincinde. Bir dakika, bir saat ya da birkaç gün içinde kesinlikle öleceği bilmek ne kötü. Kimi ise huzura temiz çıkmak için çamaşırlarını gece soğuklarında, sabah ayazlarında elleriyle yıkıyor fakat hepsi Allah’a, sahip olacakları en üstün mertebe olan şehitliğe yakın. Hepsi elleri kınalı. Onlar Çanakkale’nin on beşli kahramanları. Çanakkale Savaşı esnasında Anadolu’nun her yerinden Rumi-1315 doğumlu olanların (Miladi 1899) 15 yaşında gönüllü olarak vatan savunması için cephelere gitmeye savaşmaya karar verirler. Çanakkale Savaşı’nın efsanesi 57. Alay’ın kumandan ve neferlerinin tamamına yakını şehit olurlar.  Çanakkale. Ateşle imtihan, Seyit onbaşıların gücü, düşmana mezar, kınalı kuzuların yattığı cennet vatanın kanlara sulanmış helal toprağı, Türk’ün destan ile kaderini belirlediği cephe.

Çanakkale Zaferi, tarihin akışını değiştiren, bağımsızlığımızı uğruna, canını vermekten çekinmeyen Türk milletinin kahramanlık destanıdır. Türk milleti bu zaferle dünyaya, bağımsızlığı ve vatan toprağı söz konusu olduğunda, karşısında hiçbir gücün duramayacağı mesajını o gün de on beşli kınalı kuzulara vermiştik. Çanakkale Zaferinde. Türk milleti binlerce aydınını, okumuşunu bu savaşta yitirmiştir. Bu savaşa toplam 500.000 Türk katılmış ve bunun 252.000’i şehit olmuştur. 
Çoğunluğu 13-20 yaşlarındaki gençlerin şehit olduğu Çanakkale’de bir nesli kaybettik, Gelibolu’ ya bir nesli gömdük. Dünyanın bir felaket ve başarısızlık olarak gördüğü bu savaş, Türk Milleti adına Çanakkale Zaferi olarak tarihe altın harflerle yazılmıştır. Bizler o gün orada hiçbir etnik köken ayırt etmeden tek vücut halinde mücadele ederek İngiliz ve Fransız ordusunu  mağlup ettik ve bu zaferi kazandık.

Gemilerde “jurnal” adı verilen bir seyir defteri bulunur. Gemi limandayken ya da seyir halindeyken yaşanan gelişmeler bu jurnal defterine kaydedilir. Örneğin, Cebelitarık boğazı geçilirken “03.00 Cebelitarık’a girildi” , “07.00 Cebelitarık geçildi” yazılır. Ya da İstanbul Boğazından geçerken “08.00 İstanbul Boğazına girildi, 13.00 İstanbul Boğazı geçildi” gibi notlar yazılır. Ama aynı gemiler Çanakkale Boğazına geldiklerinde jurnal defterine bunlar yazılmaz. Çanakkale Boğazı seyri tamamlandığında jurnale “09.00 Çanakkale çıkıldı” yazılır. Ya da “15.00 Şehitler Abidesi 2 milden selamlandı” şeklinde not düşülür. Çünkü herkes bilir ki bu dünyada her yer geçilir ama Çanakkale Geçilmez. 

Çanakkale Zaferi Türk askerinin doğasında bulunan insani değerlerin savaş sahasında tezahürü ile dünya savaş tarihinde örneği bulunmayan müstesna bir olaydır. Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin engelleri aşabileceğinin en güzel örneğidir.

Vatan topraklarını canları pahasına müdafaa ederek şehitlik mertebesine ve onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz. Aziz şehitlerimiz kanlarıyla suladıkları bu toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Gençliği ve tüm Türk ulusu tarafından en kutsal emanet olarak müdafaa ve muhafaza edilecektir. Övgülerin en güzeline layık olan Çanakkale Şehitlerimizi zaferimizin 105.yılı kutlu olsun. Şehitlerimizi asla unutmayacağız. Mehmet Akif’in ifadeleriyle:

Sana gelmez bu ufuklar, seni almaz bu cihat.. 
Ey şehit oğlu şehit, isteme benden makber 
Sana âğûşunu açmış duruyor Peygamber... 

Ruhları şad olsun!

YORUMLAR

  • 0 Yorum