Muhammed Ensar Ağca

Muhammed Ensar Ağca

Gündem, Siyaset

Şehadete Koşanlar

27 Şubat 2020 - 10:21

Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin! Onlar diridirler fakat siz bunu bilmezsiniz. (Bakara 154)

Takvim yaprakları Şubat ayını gösterdiğinde Alem-i İslam’ı ayrı bir hüzün kaplıyor. Şubat ayının şahadete açılan kapısından birçok âlim ve davetçi birer birer Hakk’a yürüyerek şahadet şerbetini içtiler. Bu yüzden şubat ayı şehadet ayı olarak anılmaktadır. Şubat ayı kendisini davasına adayarak; bir dava uğrunda nasıl yaşanıp o dava uğrunda nasıl can verilebileceğini anlatan Hasan El Benna’nın, , şehadet bir çağrıdır tüm nesillere ve çağlara diyen Metin Yüksel’in, bir milletin asıl gücü topu, tankı, tüfeği değil; imanlı ve inançlı gençlerdir diyen Prof. Dr. Necmettin Erbakan hocamızın şehadete yürüdükleri aydır şubat ayı.

Biliyoruz ki şehadet inanan tüm müslümanlar için ödüldür. İslam karşıtlarına karşı dik duruş, onlara boyun eğmeden hak ve hakikati yaymanın ve bu uğurda canını feda edebilmenin  adıdır şehadet. Allah (cc) bu durumda şehitçe küfre ve bozgunculuğa karşı sağlam bir şekilde durmamızı istiyor. Yüce Rabbimiz birçok ayette zulme ve küfre karşı sesiz kalmamayı bize emretmiş ve yine birçok ayette insanlara iyiliği emretmeyi ve kötülükten insanları alıkoymayı emretmiştir.
Kur’an’ı Kerim’de “Müminler içinde Allah'a verdikleri sözde duran nice erler var. İşte onlardan kimi, sözünü yerine getirip o yolda canını vermiştir; kimi de (şehitliği) beklemektedir. Onlar hiçbir şekilde (sözlerini) değiştirmemişlerdir.” (Ahzab, 23) buyrularak hak ve hakikat uğruna mücadele etmenin önemi belirtilmiştir.

İhvan-ı Müslimin( Müslüman Kardeşler) hareketinin kurucusu olan Hasan El Benna 1949da Filistin’de bir konferansa çıkacağı anda suikaste uğradı, bir papazın 11 çocuğundan birisi olup Müslüman olarak gönlümüzde taht kuran Malcolm X 1965 yılında bir suikastın hedefi oldu, İslami şuur ve zalimlere karşı dik duruşuyla bilinen Metin Yüksel daha 20 yaşında 1979 yılında bir Cuma çıkışı katledildi, Bir çiçekle bahar olmaz ancak her bahar bir çiçekle başlar diyen Prof. Dr. Necmettin Erbakan yine bu ayda vefat etti. Yaşadıkları zaman ve mekanda her birisi isyana ve şirke karşı İslami direnişe güç katmış, ışık olmuş bu insanların adımlarını takip etmek ve mesajlarını çağlara ve nesillere taşımak boynumuzun borcu, mücadele anlayışımızın olmazsa olmazıdır.

Unutmamak gerekir ki kapitalizm ve siyonizme karşı İslam direnişinin bayraklarını yükseltmek için Kerbela’nın Hüseyin’i, Uhud’un Hamza’sı gibi şehadet bilinciyle kuşanmamız gerekmektedir. 
Yine ilahi kaderdir ki, İdlib’te, Van’da, vb. yerlerde şehadet mertebesine eren kardeşlerimiz var. Onlarca yiğidin aynı anda şehadetleri elbette ağır bir olay, ama bir o kadar da ecri büyük bir mükâfat. Bunlar sadece Anadolu coğrafyasının şehitleri. İslam diyarının nice yerlerinde, günübirlik çok sayıda şüheda, şehitler kervanına katılmaya devam ediyorlar. Ancak bilelim ki şehitlerimiz bizler için her ne kadar kayıp gibi görünse de aslında kazançtırlar. Bir şehidin kanı, binlerce yiğide can olur, heyecan olur.

Nefsi arzularından ümmetin dertlerini kendine dert edinen, İsmail’i duruşuyla örnek olan Metin Yüksel ağabeyimizi, eğer  idam sehpaları sizin için kurulup, zindanların kapıları sizin için açılmaya başladı ise davanız meyve vermeye başlamış demektir diyen Hasan El Benna’yı ve yıllar öncesinden söylediği sözleriyle, ileri görüşlülüğüyle bu günümüze ışık tutan Prof. Dr. Necmettin Erbakan hocamızı, bir isteğin var mı sorusuna bizi beklemesinler diyerek cevap veren şehadet şerbetini tadan gencecik bedenlerini mukaddesat uğruna teslim eden kardeşlerimizi de unutmadık, unutturmayacağız.

Muhammed Ensar AĞCA

YORUMLAR

  • 0 Yorum