Muhammed Ensar Ağca

Muhammed Ensar Ağca

Gündem, Siyaset

Kapanmayan Yaramız "Kudüs"

13 Ocak 2020 - 19:19

Efendimiz(s.a.v);  “Bir kişinin kendi evinde kıldığı namaza bir namaz sevabı verilir. Oturduğu beldenin sakinlerinin devam ettikleri camide kıldığı namaz yirmi beş kat sevap verilir. Cuma namazının kılındığı camide kıldığı  namaza beş yüz kat sevap verilir. Mescid-i Aksa'da kıldığı namaza elli bin kat sevap verilir. Benim Mescidimde kıldığı namaza elli bin kat sevap verilir. Mescid-i Haram'da kıldığı namaza ise yüz bin kat sevap verilir.”

Kudüs ve Mescid-i Aksa, bize Peygamberimizin müjdesi ve emanetidir. Kudüs, her müminin gönülden bağlandığı bir şehirdir. Kudüs, herhangi bir toprak parçası değildir. Kudüs, sadece Filistin ve Mescid-i Aksa civarında yaşayanların değil, tüm dünya Müslümanlarının ve insanlığın ortak meselesidir. Kudüs, bizim göz bebeğimizdir. Kudüs, bizim tükenmeyen özlemimizdir. Kudüs, nice peygamberin tevhid mücadelesine sahne olmuş, ismiyle ve çevresiyle mukaddes ve mübarek kılınmış bir şehirdir. Kudüs, Kutsi Şerif’tir. Diğer adıyla Beytü’l-Makdis’tir. Binlerce yıldır birçok medeniyete beşiklik yapan Kudüs ve çevresinde Hz. İbrahim, Hz. Yakub, Hz. Musa, Hz. Süleyman ve Hz. İsa gibi nice peygamberlerin yaşadığı Kudüs’ün İsrâ ve Mirâc olayı ile son kutlu misafiri Efendimiz (s.a.s) olmuştur. İslam’ın ilk kıblesi Mescid-i Aksâ da Kudüs’te dir. Hal böyle iken bizlerin Müslümanlar olarak ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’yı , İsra ve Miraç’ın beşiği Kudüs’ü dert edinmemiz gerekmektedir. 

Kudüs şairi üstad Mehmet Akif İnan’ın
“Tur dağını yaşa ki bilesin nerede Kudüs,    
Ben Kudüs’ü kol saati gibi taşıyorum.”

Dediği gibi Kudüs ve çevresinde yaşayan kardeşlerimiz, baskı, şiddet ve insanlık dışı uygulamalara maruz bırakılmış , insanların yaşama, inanç ve düşünce özgürlüğüne insafsızca kastedilmiş , kimlik ve kişilikleri, onur ve haysiyetleri hedef alınmışken bizlerin gözbebeğimiz olan Mescid-i Aksa’dan yüz çevirmemiz mümkün değildir.

Kudüs İslamındır , Kudüs peygamberler şehridir , Kudüs İsra ve Miraç şehridir , Kudüs Bizimdir Bizim Kalacaktır.

İsrail kurşunlarına göğüslerini siper eden babaları, top oynarken bombalarla minik bedenleri parçalanan Filistinli çocukları, sabah namazına giderken siyonist yerleşimciler tarafından yakılarak şehit edilen Filistinli gençleri, Kudüs'e sahip çıkan Filistin'in cesur kadınlarını hiçbir zaman unutmadık.Unutturmayacağız.

Cahit Zarifoğlu’nun "Filistin bir sınav kağıdı, her müminin önünde." Dediği gibi bu dava hepimizin ortak davası, hepimizin ortak meselesidir. Bizler biliyoruz ki Kudüs’ü düşünmek bütün insanlığın ödevidir.

Muhammed Ensar AĞCA

YORUMLAR

  • 0 Yorum