Muhammed Ensar Ağca

Muhammed Ensar Ağca

Gündem, Siyaset

Bin Aydan Daha Hayırlı Gece : Kadir Gecesi

06 Mayıs 2021 - 19:15 - Güncelleme: 07 Mayıs 2021 - 09:56

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla

Doğrusu Biz, onu (Kurân'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu bilir misin sen? Kadir gecesi; bin aydan daha hayırlıdır.
O gece Rab'lerinin izniyle Ruh ve melekler, her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. (Kadr Suresi)


Rahmet ve mağfiret ikliminin sonuna yaklaştığımız bu mübarek günler için Rasulullah (s.a.v) O’nu (Kadir Gecesini) Ramazan Ayının son on gününde arayın buyurmuştur. Hz. Ayşe (r.a) bir gün Efendimiz (s.a.v)’e:

“ Ey Allah’ın Resulü! Kadir Gecesinin hangi gece olduğunu bilecek olursam o geceyi nasıl geçireyim?” sorusu üzerine Efendimiz (s.a.v):

“Allah’ım sen çok affedicisin, affetmeyi seversin, beni bağışla!” diyerek dua et buyurmuştur.
Kadir Suresi’nde bildirildiği üzere o gece melekler ve ruh her türlü iş için yeryüzüne iner de inerler. Kadir Gecesi’ni diğer gecelerden ayıran en önemli farklılık ise rehberimiz Kuran-ı Kerim’in bu gecede indirilmeye başlanmış ve tamamlanmış olmasıdır.

Bu gece günahlardan arınmanın, ibadetlere ihlas ile sarılarak af dilemenin ve semanın kapılarının sonuna kadar açık olduğu, Rabbimizin “
Bana dua eden yok mu, duasını kabul edeyim, benden isteyen yok mu, ona dilediğini vereyim! Benden mağfiret isteyen yok mu, onu bağışlayayım.” dediği gecelerdendir. Bugün bolca tövbe ve istiğfar zamanıdır. Paslanan kalplerimizi silkelemenin ve kalplerimizi Rabbimiz ile doldurmanın gecesidir bu gece.


Bu gece bir ay boyunca tuttuğumuz oruçlarımız, ibadetlerimiz, okumuş olduğumuz Kuran-ı Kerim ve hatimlerimiz ile süslemiş olduğumuz, kalplerimizi arındırdığımız Ramazan ayının ardından gelen bayramımızın habercisidir. 

İnsan, varlıkların en şereflisi olarak adlandırdığımız eşref-i mahlukattır. Ancak insan boşuna yaratılmadığı gibi yaratıldıktan sonra da başı boş bırakılmamıştır. Her iyi veya kötü amel kaydedilmekte olup Rabbimizin “Hanginizin daha güzel ameller işleyeceğini anlamak için ölümü ve  hayatı yarattık” buyurması da bu durumun en önemli delillerindendir. Bu sebeple içinde bulunduğumuz maneviyat iklimi olan Ramazan ayından da istifade etmemiz gerekmektedir.

Efendimiz (s.a.v), bir gün Cuma hutbesine çıkarken üç defa arka arkaya amin demesinin üzerine namazın ardından sahabinin  bu durumun sebebini sorması ile Efendimiz (s.a.v):
Ben hutbeye çıkarken Cebrail (a.s) geldi. Cebrail (a.s) bana:

“Ramazana eriştiği halde bir insan, buna ramazanın feyzinden, bereketinden istifade edememiş, Ramazan gelmiş geçmiş de hâlâ Allah’ın mağfiret ettiği bir kul olamamışsa, Allah’ın affını, mağfiretini kazanamamışsa; yazıklar olsun o kula!.. Burnu yerde sürtsün!”‘ diye dua etti. Ben de ona âmin dedim” buyurmuştur. Rabbim cümlemizi Ramazan ayından hakkıyla istifade edebilenlerden eylesin. Bu gece ki bin aydan daha hayırlıdır.

 

Bu gece geçirmiş olduğumuz Ramazan ayının muhasebesini tutmanın vaktidir. Bugün Yüce Rabbimizin rahmet ve mağfiret kapısını, açılıncaya kadar, yorulmadan, bıkmadan çalmamız gereken özel bir gecedir.

Rabbim cümlemizi bu gecenin feyz ve bereketinden nasiplenen, günahından arınarak bayram sabahına ulaşabilenlerden eylesin.
Rabbim bu gece hurmetine çağımızın vebası olan, vatandaşlarımızın hayatına mâl  olan covid-19 virüsünden bir an evvel kurtulabilmeyi nasip eylesin. Bu hastalık sebebiyle hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet niyaz ediyor, hastalarımıza ise acil şifalar diliyorum.

Bayramın müjdecisi olan Kadir Gecesinin, ülkemiz ve tüm Müslüman alemine hayırlar getirmesi duası ile Kadir Gecemiz mübarek olsun.

YORUMLAR

  • 0 Yorum