Mehmet İncekara

Mehmet İncekara

Teknoloji

OK Boomer!

26 Mart 2021 - 11:23 - Güncelleme: 26 Mart 2021 - 11:45

 "OK Boomer!" Z kuşağının oldukça kullandığı bu kalıp, bir nevi gelen tehlikenin sinyalleri için bir sembol haline gelmiş durumda. Sosyal medya ile yaşadığımız dünya arasındaki uçurumu giderek açan alternatif medya şirketleri genç dimağın din, dil, kültür aile kurumunu yıkmak için birbirleri ile yarış başlatmış gibi görünüyor.

Medya okuryazarlığının ülkemizdeki mevzuatı kapsamında sorunun genel manada olmadığını söyleyebiliriz. Fakat uygulama noktasında ve ebeveynlerin bilinçleri konusunda en azından umut olabilecek bir ışık görmek istediğimizi belirtmek isterim.

Medya okuryazarlığı nedir ve neden bu kadar önemli?

Medya okuryazarlığı herkesin anlayabileceği yaygın tanımla, görsel, işitsel ve basılı bütün medya ortamlarının mesajlarını okuyabilme ve eleştirel bakış açısıyla analiz edip kritik yapabilme becerisidir.

Yıllar öncesinden öngörülen tehlikelerin bugün ayan beyan vuku bulduğunu gözlemleyebiliyoruz.  Sosyal medya mecraları yapmak ve uygulamak iste(me)diği 18 yaş altı çocuk filtrelemeleri, şiddet, çıplaklık ve pornografi filtrelemeleri sayesinde z kuşağı, insanoğlunun  bastırması gerektiği iki davranışı bastıramayacak bir geleceğe doğru emin adımlarla ilerliyor.

Son zamanların dillerden düşmeyen mecrası TikTok, günlük 100 milyonu aşan ve kullanıcılarının 3’te birinin 14 yaş ve altı çocukların olması sebebiyle kaygıları artırmışa benziyor. Filtrelemelerin başarılı olduğunu söylemek isterdik fakat Çinli firma Tiktok, Amerikalılardan geri kalmamış. Akıl tutulması yaşayan bireylerin aile kurumuna zarar verdikleri videolar, kimlik çatışmasına sebep olacak videolar, toplumsal rollerin sömürülmeye çalışıldığı videolar açık bir şekilde platformda yayınlanıyor.

31 Temmuz 2020’de resmi gazetede yayınlanan kanun ile birlikte Türkiye’ye temsilcilik açmak zorunda kalan sosyal medya şirketleri böylece hukuki zeminde daha adil güreşmek zorunda kalacaklar, nitekim kalıyorlar da.

Şirketlerin yapamadıkları filtreleri eğitimin ilk başladığı yer olan ailelerde görmek bizim en büyük motivasyonumuz ve umudumuz olacak.

Geçmişe sitem geleceğe mesajım olsun.