Abdullah ŞENER

Abdullah ŞENER


Ramazan ve Gençlik

29 Mayıs 2019 - 14:17

Ramazan ayının son günlerine doğru yaklaşıyoruz. Rahmet ve bereket ayı Ramazan bütün güzelliğiyle devam ediyor.

Ramazan nedir? 12 ayda 1 aylık talimdir bana göre. Bir özdür. Bütün iyi ve güzel şeylerin toplamı gibidir. Ruh şölenidir, ruhun bayramıdır. Sabır, şükür, fedakârlık, sadakat; birçok duygu ve düşünceyi barındırır yaşatır bizlere…

Başlı başına bir sabır işidir. Dilin sabrı, gözün sabrı, zihnin sabrı, kalbin sabrı... Hayatın özü de sabır değil midir? Zahmetsiz rahmetin olmadığının göstergesidir Ramazan.

Peki Karaman’da Ramazan nasıl geçiyor gençler için?

Toplumumuzda genel anlamda gençlerin din algısında ve yaşayışında değişimlerin olduğunu, hassasiyetlerin azaldığını dile getiriyoruz. Nesil bozuldu elimizden kayıp gidiyor dediğimiz dönemleri yaşıyoruz. Zamane gençliği… Çok seviyoruz bu cümleyi kullanmayı. Sıralıyoruz ardı ardına olumsuz düşüncelerimizi. Zannedersiniz ki kendisi hiç genç olmamış.

Hz. Ali “Gençliği anlamadığınız zaman bu dünyada ki işiniz bitti demektir.” diyor. Evet, bizlerden farklılar, her geçen gün de farklılaşıyorlar. Düşünceleri, fikirleri, yaşam tarzları, anladıkları, keyif aldıkları her şeyleri farklı. Popüler kültür dediğimiz düşman gençleri teslim almış durumda. Doğru olarak nitelendirebileceğimiz yaşam tarzı onlar için geleneksel algısında hapsolmuş durumda. Onları anlayabildiğimiz sürece galip gelebiliriz. Zira popüler kültürün hızına ve hazzına yetişmemiz imkânsız olacaktır.

Bozuldu diye nitelendirdiğimiz gençlik doğduğunda böyle doğmadı. Konuşmayı yürümeyi öğrendiği gibi yaşamayı ve yaşam tarzını da aileden çevreden öğrendi. Evet, her anne baba çocuğunun güzel olmasını, iyi olmasını ister. Yetiştirme (terbiye etme) yöntemlerimiz yanlış belki de… Buraya dikkat kesilmemiz gerekiyor.

Gelelim Ramazan ve gençlik mevzusuna. İyilik kıymetlidir. İyilerden bahsedelim kıymeti artsın. Güzel gençler var ilimizde. Ramazan ayını güzel ve değerli geçirmek isteyen güzel genç adamlar…

Tekne orucu tutmaya çalışan çocuklar. Ramazan davulcusunu bekleyen uykulu gözler. Uykulu gözlerle döndüm rüyamdan, Ramazan davulcusunu bekledim Karaman sokaklarından…

İftar, sahur, imsak, teravih, namaz, cami, mukabele derken bu güzel kavramları içselleştirmeye çalışıyor bu gençler.

Bazıları var ki gerçekten onlar nadide birer elmas, yakut gibi. Henüz lise çağında bir elin parmakları kadar sayıdalar. Okul sınavlarının olduğu bir dönemde, hatimle teravih namazı kıldırmak için gayret içerisindeler. Görülmeye değer bir azimleri var. İkindin her biri mukabele, yatsıda teravih, şu camide müezzinlik derken Ramazan’ın ihyası için uğraşır dururlar. Bu gençler Karaman’ın güzel eserleri olacak inşallah. Rabbim sayılarını çok etsin.

Üç gençten bahsetmek istiyorum. Oruç tutamamış bunlar(sahura uyanamamışlardır kesin). Tam da öğlenin sıcağında marketten aldıkları buz gibi içecekler ve yiyeceklerle parka gelirler. Kalabalıktır park. Bir kahraman çıkar içlerinden insanlar görmesin biz tutmadık ama onlar oruçlu olabilir, görülmeyeceğimiz yerde yiyelim. İşte bu hassasiyetlerdir bizi biz yapan değerler.

Arkadaşları oruç tutmazmış olsun, sınav zamanı zor oluyormuş olsun, karşısında yiyip içiyorlarmış olsun, çarşıda dükkânlar açıkmış vitrinde dönerler dönüyormuş olsun. Sabır ve şükür edasında, olsun ben orucumu tutarım diyen gençlere selam olsun.

Onları kıymetli yetiştiren anne babaya, öğretmene hocaya selam olsun.

Ne mutlu Ramazan ayına ulaşıp onun kıymetini bilip hakkıyla değerlendiren ve mükâfat olarak da bayrama ulaşanlara. Ne mutlu güzel bakan gözlere, iyi düşünen yüreklere…

Karamanlı Şairimiz Ahmet Murat’ın dizeleriyle bitirelim yazımızı.

Bir yudumda içilir akşam ezanı
Sezer yolunu bir dua iç denizlerde:
"Kabul et lütfen ilk oruçlar hatrına"
Bir yudumda içilir akşam ezanı

Hilal göründü, kara göründü, kurtulduk
İlk orucuyla süsleniyor kızım aynada
Bir ümmet anlaşıyor ışık hızıyla
Hilal göründü, kara göründü, kurtulduk

Ekmek sıcak, Allah güzel, sen iyi
Bu marşla aksın e-beş trafiği
Eve erken gelen babanın yuva yapar yüzüne
Ekmek sıcak, Allah güzel, sen iyi

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Müdakkik Okuyucunuz
  1 yıl önce
  Modern çağın derdiyle dertlenen şuurlu mümin camianın içinden geçenlerin böyle lâtif şekilde yazıya döküldüğünü görmek bizi ziyadesiyle memnun etti. Allah size ve kaleminize zevâl vermesin.
 • Mustafa yıldırım
  1 yıl önce
  Allah razı olsun hayırlı ramazanlar
 • Caner Akgün
  1 yıl önce
  Böyle bir değeri bizlerle buluşturmanız onur verici. Abdullah Bey'İ ve site yönetimini tebrik ediyorum.