banner56

KARAMAN'IN SORUNLARI MECLİS'TE GÜNDEME GELDİ

KARAMAN'IN SORUNLARI MECLİS'TE GÜNDEME GELDİ
KARAMAN'IN SORUNLARI MECLİS'TE GÜNDEME GELDİ

Denizli Milletvekili Kazım Arslan Meclise verdiği önerisi:
Mersin Milletvekilimiz ve İstanbul Milletvekilimiz Durmuş Fikri Sağlar ve İstanbul Milletvekilimiz Mahmut Tanal ve yine, Çanakkale Milletvekilimiz Muharrem Erkek'le birlikte, yine, parti meclisi üyemiz Sera Kadıgil'le birlikte geçen sene yapmış olduğumuz Karaman'daki çalışmalarımız ışığında Karaman'ın sorunları ve çözümlerinin neler olması noktasında bir araştırma önergesini Ocak 2017'de vermiştik.

https://www.youtube.com/watch?v=gNFSnG33uKE

Ama görüşme sırası ancak gelebildi ve bugünkü görüşmemizde de Karaman'ın sorunlarının ve çözüm yollarının hangi noktada olması konusunda bir önergemizi sizlere sunarak bu konuda sizlerden destek bekliyoruz.
Değerli arkadaşlarım, değerli milletvekilleri; hepinizi öncelikle sevgiyle saygıyla selamlıyorum.

Karaman ilimiz aslında Konya'dan Mersin'e kadar uzanan, sanayiden ticarete ve özellikle tarım ağırlıklı bir çalışma yapan, hayvancılığı da öne çıkan bir potansiyele sahip bir ilimizdir. Ancak ne var ki ihmal edilmesi sebebiyle Karaman, gerçek anlamda potansiyelinin değerlendirilemediği ve dolayısıyla gelişmekte olan bir il değil, maalesef geri kalmış olan bir ilimiz olarak ortaya çıkmaktadır. Bölgesinde aslında cazibeli bir konumu olmasına rağmen bu potansiyelinin gereği gibi yerine getirilememesi, daha doğrusu değerlendirilememesi sebebiyle bu cazibe merkezi gerçekten Karamanlıların ve Karaman'da yaşayan halkımızın da çok işini görmemektedir.

Onun için Karaman'ın özellikle hem tarım ilimiz olması ve tarım yönüyle de aslında daha çok gelişmesi, daha çok üretmesi, daha çok ülkemize fayda sağlaması gerekirken bu konularda birçok eksikliğin olduğunu görüyoruz. Onun için Karaman ilinin ulaşım yönünden çok büyük problemleri olduğunu belirtmek istiyorum. Özellikle Karaman ilimiz ile ilçelerimiz arasındaki bağlantının çok iyi olmadığı ve çok uzak bir noktada olması sebebiyle ve gerekli yolların da yapılmamış olması sebebiyle maalesef ekonomik yönden geri kalan bir ilimiz olduğunu belirtmek istiyorum.


Değerli milletvekilleri, Karaman ekonomisi maalesef yeterince büyüyemiyor, gelişemiyor. Burada sulamanın özellikle çok kötü bir şekilde yürütüldüğü ve burada sulama yapılarak elde edilen ürünler yerine aslında suya ihtiyaç duymayan ürünlerin öncelikle yetiştirilmesi gerekirken bu alanlarda da birçok eksikliklerin olduğu görülmektedir. Özellikle suyu çok isteyen şeker pancarı gibi, mısır gibi, ay çekirdeği gibi ürünlerin burada desteklenmesi yerine aslında kuru tarımın, tahılın burada teşvik edilmek suretiyle ekilmesi, ektirilmesiyle Karaman ilimizin daha çok gelişebileceği ve daha çok üretebileceği ve böylelikle ekonomisinin de iyi bir noktaya gelebileceği bir gerçektir. O nedenle yer altı suyu her gün azalan bir Karaman ilimizi görmekteyiz.

Değerli milletvekilleri, özellikle bize gelen gerek şikâyetler gerekse istekler çerçevesinde Göktepe Belediye Başkanı beldenin ilçe olmasını ısrarla istemektedir. Bu beldenin ilçe olması hâlinde daha iyi bir şekilde gelişme sağlayabileceği de görülmektedir.

Özellikle, Karaman'ın çevre sorunları, Ayrancı ilçesi ve Göktepe beldesinde olmak üzere insan yaşamını, sulamayı, doğal dengeyi olumsuz etkileyen durumlar da ortaya çıkmaktadır. Özellikle yöre halkının karşı çıktığı HES ve termik santral projelerinin doğal dengeyi bozacağı ve buradaki göçleri de artıracağı bir gerçektir. Özellikle Karaman'da 2014 yılında başlayan, Konya-Karaman-Niğde-Ulukışla arası bağlanması düşünülen ancak hâlen bitirilemeyen hızlı tren projesinin de bir an önce bitirilmesi Karaman halkının beklentisidir. Ermenek'e Konya üzerinden gidilip Mersin üzerinden geri gelinebilen bir Ermenek ulaşım sisteminin de bir an önce devreye sokulması gerekmektedir.

Özellikle, yine, Karaman'da adalet sarayı yapımına 2013 yılında başlanılmış, hâlâ bitirilemediği görülmektedir, bir an önce adalet sarayının da bitirilmesine ihtiyaç vardır.

Yine, Karaman merkezine İbrala Barajı'ndan içme suyu temini sağlayacak bir çalışma 2014 yılında başlamış ama bu proje de maalesef bitirilememiştir, bunun da bir an önce bitirilmesi gerekmektedir.
Karaman, Avrupa'nın en kirli havasına sahip 10 kentinden biridir. Özellikle burada termik santrallerin yeniden kurulmasını sağlamak bu kirliliği daha da artıracak ve böylelikle Karaman ilinin geleceği daha kötü bir noktaya gelecektir.

Özellikle, Karaman'da CHP'li belediyelere baskı yapılmaktadır. Burada CHP'nin kazanmasıyla birlikte bazı belediye başkanlarımızın iş başına gelmesinden sonra Ziraat Bankası ATM'lerinin bile kapatıldığı görülmektedir. Bunlar da yanlış uygulamalardır.
Bu nedenle, Karaman ilimizi ihmal etmeyelim, buna destek verelim, bu alanda araştırmamızın sonucunu hep birlikte görelim ve Karaman ilimizi kalkındıralım istiyorum.
Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2018, 11:23
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22