banner56

BİFA Bisküvi'nin Kurucusu Yılmaz Babaoğlu Vefat Etti

Karaman'ın en büyük bisküvi fabriklarından birisi olan BİFA Bisküvi'nin yönetim kurulu başkanı Yılmaz Babaoğlu vefat etti.

BİFA Bisküvi'nin Kurucusu Yılmaz Babaoğlu Vefat Etti

Türkiye'de kurulan ilk bisküvi fabrikasının öncüsü Yılmaz Babaoğlu vefat etti. Karaman'ın en eski sanayicilerinden olan ve bir çok sosyal sorumluluk projesinin öncüsü olan Yılmaz Babaoğlu'nun vefatı ise sevenlerini üzdü.

Merhumun cenazesinin yarın (14 Ocak 2020 Salı) öğle namazına müteakip Yesevi Camisi Musallası'ndan kaldırılacağı öğrenildi.

www.karaman.org haber sitesi olarak merhuma Allah'tan Rahmet, ailesi, yakınları ve tüm Karamanlılara bağsağlığı ve sabırlar dileriz.

Yılmaz Babaoğlu Kimdir?

Yılmaz Babaoğlu, 1934 Karaman doğumludur. Osman ve Fadime Babaoğlu çiftinin ilk çocuğudur. Yılmaz Babaoğlu’nun hayatına yön veren insanların başında babası Osman Babaoğlu gelir. Eski sebze pazarı esnaflarından olan Osman Babaoğlu, Karaman’ın unutulmaz simalarındandır.

Yılmaz Babaoğlu 1941 yılında Gazi İlkokulunda eğitimine başlar. 1945 yılında Gazi İlkokulu’ndan başarıyla mezun olan Yılmaz Babaoğlu ailenin tek çocuğu olduğu için babasının isteği üzerine ticarete atılır ve okulu bitirdikten sonra babasının işlettiği bakkal dükkânında işe başlar. 

Yılmaz Babaoğlu, 1944 yılında Nermin Hanım’la evlenir. Bir yıl sonra kızları Meral dünyaya gelir. Diğer çocukları Sema 1956’da, Necati 1957’de, Seval 1967’de doğar.

1958 yılında askere gider. Askerlik görevini Karaman’a yakın yerlerde yaptığı için bu süre zarfında ticari faaliyetlerini devam ettirir. 1960’ta askerlik vazifesini tamamlayıp Karaman’a döner. Yıllarca babasıyla birlikte çalışmıştır. Artık kimseye bağımlı olmadan çalışmak ister. Onun gerçekleştirmek istediği hayalleri vardır.

1950–1960 yılları arası; Türkiye’de sanayileşme hamlelerinin güçlü ve bilinçli bir şekilde yapıldığı, özel teşebbüsün gücünü arttırdığı yılladır. Karaman’da üç beş kişi bir araya gelir ve bir fabrika kurar. Kurulan fabrikalardan biri de BİFA’dır. BİFA beş altı ailenin birleşmesiyle kurulan bir bisküvi fabrikasıdır. Fabrika 1962’de açılırken “Birlik Fabrikası” ismi uygun görülmüş; bu ismin kısaltılmasından oluşan BİFA, fabrikanın ismi ve markası olarak kalmıştır.

Yılmaz Babaoğlu’nun hayatındaki dönüm noktalarından biri 1966 yılında gerçekleşir. BİFA’nın ortaklarından birinin hissesini 65 liraya alan Yılmaz Babaoğlu fabrika ortaklarından biri olur. Kısa bir zamanda kendi sitemini oturtur. İşler daha hızlı yürümeye başlar.

1977’ye gelindiğinde mevcut tesisler yetersiz kalır ve kısa bir zamanda bugünkü tesisler yapılır.

1980’li yıllar BİFA’nın kalkınma yıllarıdır: 1982’de Ankara ve İzmir Bölge Müdürlükleri açılır. 1984’te BİFA markası tescil edilir.

2000'li yıllar BİFA’nın olgunlaşma yıllarıdır. Bu dönemde planlı projeli yatırımlar yapılır. Profesyonel kadrolar iş başındadır.

Yılmaz Babaoğlu’nun eğitim alanındaki faaliyetleri 1987 de başlar ve sonraki yıllarda devam eder. Önce Bifa İlköğretim Okulu; ardından Yılmaz Babaoğlu İlköğretim Okulu; ardından Bifa Lisesi ve Babaoğlu Koleji Karaman’ın çocuklarına hizmet vermeye başlar. 

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2020, 20:02
banner80
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vecdi demirayak
Vecdi demirayak - 10 ay Önce

Allah rahmet eylesin.mekanı cennet olsun.

ERGÜN KELEŞ KONYA EREĞLİ
ERGÜN KELEŞ KONYA EREĞLİ - 10 ay Önce

ALLAH RAHMET EYLESİN ACILI AİLESİNE BAŞSAĞLIĞI DİLERİM

dogan demir
dogan demir - 10 ay Önce

yazdıgınız yazıyı bir kere olsun okuyup öyle yayınlasanız ölürmüsünüz verdiginiz tarihe bakın

Şevki tamaç
Şevki tamaç - 10 ay Önce

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz.

Şevki tamaç
Şevki tamaç - 10 ay Önce

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz.

Şevki tamaç
Şevki tamaç - 10 ay Önce

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz.

Mehmet sarı
Mehmet sarı - 10 ay Önce

Allah rahmet eylesin

Mustafa Aladağ
Mustafa Aladağ - 1 ay Önce

SIRADAKİ HABER

banner23

banner22