banner56

Turgut ÖZAL'ı Rahmetle Anıyoruz

Türkiye'de çok önemli projelere adım atan 8. Cumhurbaşkanımız Turgut ÖZALl’ı vefatının 26. yıldönümünde dualarla yâd ediyoruz. 17 Nisan 1993’te şüpheli bir ölümle hayatını kaybeden Turgut ÖZAL'ın ölüm nedeni hala aydınlatılamadı.

Turgut ÖZAL'ı Rahmetle Anıyoruz

Türkiye Cumhuriyeti'nin 8. Cumhurbaşkanı olan Merhum Turgut ÖZAL'ın şüpheli bir şekilde hayatını kaybetmesinin ardından 26 sene geçti. Türkiye'de çok önemli projelere adım atmaya başladığı ve 12 Eylül cuntasının hüküm sürdüğü bir dönemde, başbakanlık koltuğuna oturduktan sonra, Türkiye'nin sivilleşme sürecinde kilit bir rol oynayan 8. Cumhurbaşkanımız Turgut ÖZAL, koltukta oturduğu süre boyunca büyük projelere imzasını attı.

Bu başarısını, keskin, net ve kararlılık ile ileriye yönelik projelere adım atan ÖZAL, aynı kararlılık ve keskinlik ile Cumhurbaşkanı olarak görev yaptığı dönem içerisinde sürdürmeye devam etti. İslami değerlerin hiçe sayıldığı ve  yaygınlaşamasının önüne geçilmek için her türlü pisliğin döndüğü bir zamanda İslami değerlere olan saygısı ve bağlılığı nedeniyle Millet tarafından da çokça itibar gördü.

17 Nisan 1993 günü ani ve şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden 8. Cumhurbaşkanımız Turgut ÖZAL’ın ölümünün üzerindeki sır perdesi hala aralanamadı.

İlk Adımı Milli Selamet Partisi İle Attı

Turgut ÖZAL, Türkiye Cumhuriyetinde önemli hizmetleri hayata geçirmek adına, ilk adımını 1977 genel seçimlerinde Milli Selamet Partisinden İzmir Milletvekili adayı olarak attı. Fakat malesef ÖZAL seçimlerde başarılı olamadı. 1979 senesi sonlarına doğru Başbakanlık Müsteşarı olarak atandı. Aynı zamanda Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini de vekil kılınan Özal, bu özelliğiyle hem Devlet Planlama Teşkilat Müsteşarlığı hem de Başbakanlık Müsteşarlığı yapmış Türkiye'nin ilk ve tek başbakanı ve cumhurbaşkanı oldu.

Anavatan Partisi Kuruldu

Milli Selamet Partisinden sonra Turgut ÖZAL, 20 Mayıs 1983'te Anavatan Partisini kurdu. 1983 yılında yapılan genel seçimlerde partisi galip gelerek 45. Hükümeti kurmakla görevlendirildi. 1983 yılından 1991'e kadar aralıksız olarak tek başına iktidarda kalmayı başardı. 1996 yılı ile 2002 yılları arasında da devlet içerisindeki varlığını sürdürerek çeşitli koalisyon hükümetlerinin içinde yer aldı.

Suikaste Uğradı

Bu dönemde yaptığı önemli projeler, söylemleri ve reformlarla adından büyük ölçüde söz ettiren Turgut ÖZAL 1988 yılında silahlı saldırıya uğradı.Suikastı düzenleyen Kartal DEMİRAĞ çok geçmeden yakalandı. Tam 4 yıl hapis yatan DEMİRAĞ daha sonra 1992 yılında Turgut ÖZAL tarafından affedildi.

Ölümü Hala Açıklanamadı

Adını atmış olduğu önemli projelerle dünyaya duyuran ve kurulmak istenen oyunlara kafa tutan ÖZAL o dönem Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kaya TOPERİ ve Başyaveri olan Kurmay Albay Arslan GÜNER'e içinde çok önemli bilgilerin yer aldığı 10 sayfalık bir "KÜRT RAPORU" hazırlattı. Yeni bir rapor daha hazırlanması için ANAP Milletvekili Adnan KAHVECİ'de bu dönem görevlendirildi. ÖZAL'ın Türkiye'nin içerisinde bulunmuş olduğu sorunları başlamadan ve büyümeden çözmeye ilişkin çalışmlarının yoğunlaştığı bu dönemde 17 Nisan 1993'te bilinmeyen ve hala açıklanamayan bir şekilde hayatını kaybetti. Tabiki bu önemli projeleride ÖZAL'ın hayatını kaybetmesi ile birlikte sonuca ulaşamadı.

19 Yıl Sonra Mezarı Açıldı

8. Cumhurbaşkanı olan Turgut ÖZAL'ın ölümünden 19 yıl geçmişti. 2012 yılında ise "cinayet sonucu öldürüldüğü" yönündeki iddialar gündemi derinden sarstı. İddiaların çoğalmasının ardından gündem de çok önemli nedenler ve ihtimaller dolanmaya başladı. 19 yıl sonra otopsi yapılması için Özal'ın mezarı açıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, otopsi raporunu çıkarttı. Fakat ne gündemde dolaşan ihtimaller nede iddialar ile bir ilgili vardı. Mevcut bilgi ve bulgularla Özal'ın kesin ölüm sebebinin tespit edilemediğini bildirildi.

Ne kadar raporlar bunu ifade etmesede gündemde ki görgüler ve vuku bulan olaylar ile bağlantılı olarak Turgut ÖZAL'ın ölümü halk arasında "zehirlenme" olarak tanımlandı. Kendisine gündeme yansımayan sayısız suikastlerin yapıldığı ÖZAL, Türkiye'yi yüzyıllardır dışarıdan yönetmek isteyipte emellerine ulaşamayanların suikastine kurban gitmiş oldu. 

Kendisini rahmet, minnet ve dualar ile anıyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER