banner56

Madeni 1 Kuruşlar nerede

Madeni 1 Kuruşlar nerede
Bakır ve çinkodan yapıldığı için maliyetinin değerini geçtiği söylenen 1 kuruşlardan piyasada 208 milyon adet bulunuyor. Piyasada alışverişlerde nadiren kullanılan 1 kuruşların metali için eritildiği, hurdacılar tarafından toplandığı iddialar arasında yer alıyor.

Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, Piyasada 4.99, 9.99, 19.99 gibi fiyatlar olmasına rağmen 1 kuruşların kasada kaldığına dikkat çekmişti.
Palandöken “Para üstünü bırakmayın. İşe yaramıyorsa 1 kuruşlar basılmasın ya da 99 kuruşlu etiketler hazırlanmasın" uyarısında bulundu.
Piyasaya ne kadar sürüldü?
Milliyet'te yer alan habere göre Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü verilerine göre, 2014'te 15, 2015'te 40, 2016'da 37 milyon 1 kuruşluk piyasaya sürüldü.
Maliyeti değerini geçiyor
Bakır ve çinkodan yapıldığı için maliyetinin değerini geçtiği söylenen 1 kuruşlar, piyasada alışverişlerde nadiren kullanılıyor. Kuruşların metali için eritildiği, hurdacılar tarafından toplandığı iddialar arasında...
208 milyon adet piyasada
Tedavüle verildiği tarihte 1 kuruşu oluşturan bakır ve çinko alaşımın değeri adet başına 0.89 kuruş iken, bu rakam güncel piyasa fiyatlarına göre değişiyor.
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, dükkânlardaki küsuratlı fiyatların kasada yukarı yönlü yuvarlandığına, para üstü olarak kuruşların verilmediğine dikkat çekti.
Vatandaşı uyardı: Kuruşlarınızı ısrarla isteyin
Geçen ay itibariyle piyasaya sürülmüş 208 milyon 694 bin 550 adet 1 kuruş ile 1 milyar 447 milyon 864 bin 750 adet 5 kuruş bulunduğunu anlatan Palandöken, vatandaşın almadığı 1 kuruşlarla büyük bir kazanç oluştuğunu söyledi. Palandöken, şunları kaydetti:
“Vatandaşımız bilinçli olmalı ve kuruşunu ısrarla istemeli. Para üstü olarak kalan kuruşlar kayda girmediği için tüm mağaza ve şubelerden yılda milyonlarca liralık vergisiz kazanç elde ediliyor. Vatandaşın kuruş para üstünü almaktaki ısrarı karşısında iş yerleri de kasalarında kuruş bulundurmaya başlayacak. Etikette düşük fiyat gösterip para üstü vermeyen iş yerlerinin uyguladıkları satış politikalarının adil olmadığını ve piyasadaki kuruşların kullanılması gerektiğini vurgulayan kamu spotları hazırlamalı."
Esnaf odalarına uyarı
TESK Başkanı Palandöken Milliyet'e yaptığı açıklamada, 3.99 TL türü etiketlere karşı genelgeyle esnaf odalarına uyarıda bulunduklarını belirterek, “İşe yaramıyorsa 1 kuruşlar basılmasın ya da 99 kuruşlu etiketler hazırlanmasın" şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2017, 11:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER