banner56

Karaman'da da Deprem Olabilir Mi?

Son Günlerde Türkiye'nin Çeşitli Bölgelerinde Depremler Meydana Gelmekte. Peki Karaman'da da Deprem Olma Riski Var Mı?

Karaman'da da Deprem Olabilir Mi?

Gaziantep Depremi

Dün, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından paylaşılan verilere göre, saat 13.04 sıralarında Gaziantep'in Nurdağı ilçesi merkezli 3.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Denizli Acıpayam Depremi

Yine dün Denizli’nin Acıpayam ilçesinde de 3.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.
Acıpayam ilçesinde artçı depremler devam ederken saat 11.20'de yerin 5 kilometre derinliğinde 3.9 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Çarşamba gününden bu yana bölgede yaklaşık 863 sarsıntı yaşandı. Bölgede hala artçı depremler sürdüğünü bildirildi.

Malatya Arguvan Depremi

Malatya’nın Arguvan ilçesi art arda meydana gelen depremlerle sallandı. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi Başkanlığının tespitlerine göre, ilk sarsıntı Arguvan ilçesinde 1.4 büyüklüğünde oldu. Sonrasında ise ilçede kısa aralıklarla 1 ile 3 büyüklükleri arasında 18 artçı sarsıntı daha hissedildi.
Arguvan ile Hekimhan ilçesi sınırında büyüklüğü 3.1 olan bir deprem daha meydana geldi. Sonrasında ise merkez üssü Arguvan’ın Hakverdi Mahallesi olan 4.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Bu depremin derinliği ise 6.99 kilometre olarak ölçüldü.
Depremler sonrası vatandaşlar evlerini terk ederken, okullarda da öğrenciler dışarı çıkartıldı. Paniğe neden olan depremlerde, ilk belirlemelere göre can ve mal kaybı yaşanmadı.

Peki Karaman'ın Deprem Riski Nedir?

23 yıl sonra yenilenen deprem tehlike haritasında Türkiye'de "en tehlikeli alanlarda" yüzde 42'den yüzde 17'ye düştü. Haritaya göre 46 ilde tehlike azaldı, 6 ilde arttı. AFAD yetkilileri, deprem riski artan ve azalan o illeri tek tek açıkladı.
 
23 yıl sonra yenilenen "Türkiye Deprem Tehlike Haritası", AFAD'ın uygulamaya koyduğu online deprem sorgulama sistemini duyurulmasıyla gündeme geldi. Haberin ardından, yaşadığı semtin deprem tehlikesini öğrenmek isteyenler "https://tdth.afad.gov.tr/" adresine akın etti. Yeni haritada 46 ilde deprem tehlikesi azalırken, 6 ilde yükseldi. Eski haritada Türkiye topraklarının yüzde 42'si "en tehlikeli" kategoride tanımlanıyordu. Yeni haritada bu oran yüzde 17'ye düştü. 1996 yılında hazırlanan haritada binaların yüzde 44'ü "tehlikeli alanlar"da yer alırken, bu oran yüzde 26 olarak güncellendi. AFAD Yönetimi Başkanı Mehmet Güllüoğlu, "Yerin altı değişmedi ama fay hatlarını daha yakından tanımaya başladık" dedi.
Haritanın 4-5 yılda bir revize edilmesi gerekebilir. İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz: MTA diri fay hatlarını 2011 yılında güncelledi. Deprem tehlike haritasının güncellenme gereği çıkmıştı. 23 yıl sonra güncellendi, geç kalındı ama mevcut bilgilere göre doğru ve iyi bir harita. Eskiden fayın Marmara denizinin içinden dümdüz gittiği düşünülüyordu, bu değişti. Fayın yeri net olarak belirlendi. Buna paralel olarak da Avrupa yakasında özellikle Silivri civarında tehlike arttı. Anadolu yakasında ise tehlike azaldı.
TEHLİKE DEĞERİ YÜKSELEN İLLER:
Aksaray
Erzurum
Karaman
Rize
Tekirdağ
Trabzon
Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2019, 10:06
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22