İlk Milli Denizaltı Piri Reis Suya İndirildi

Yeni Tip Denizaltı Projesi 1’inci Gemisi Pirireis’in Havuza Çekme ve 5’inci Gemisi Seydialireis’in ilk kaynak töreni gerçekleştirildi.

22 Aralık 2019 - 17:03

Hangarından suya indirilmesi tam 2,5 saat süren Türkiye'nin milli denizatlısı Piri Reis artık havuzda. 

50 gün boyunca suyun altında kalabilme özelliğine sahip olan milli denizaltımız 68 metre uzunluğa ve 40 personel kapasitesine sahip.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada,

"Bugün burada ülkemizin önemli savunma sanayi projelerinden biri olan yeni tip denizaltılarından birinin havuza çekilmesi diğerinin de ilk kaynağı vesilesiyle bir aradayız. Pirireis'in inşası yaklaşık 4 yıl önce başladı, inşallah 2022 yılında Pirireis denizaltımız hizmete girecek. Pirireis'in ardından Hızırreis, Muratreis ve Aydınreis'in ilk kaynak törenleri yapılmış ve inşa sürecine geçilmişti. 5'inci olan Seydialireis'in ilk kaynağını bugün gerçekleştireceğiz. Serinin son gemisi olan Selmanreis'in inşasına önümüzdeki yıl bitmeden başlayacağız. 2022'den itibaren her yıl bir denizaltımız daha hizmete girecektir. 2027'de 6 denizaltımız deniz kuvvetlerinin emrinde hizmet verecektir.

Denizaltılarımızın hayırlı olmasını Allah'tan diliyorum. Milli deniz altı projemizi süratle hayata geçirmek hedefimiz. İlk kaynak, denize indirme ve hizmet törenlerinde inşallah yine birlikte olacağız. Denizaltılarımıza isimleri verilen reislerin her biri abide kişiliklerdir. Bütün ömrü deniz ve savaşta geçen Pirireis'in verdiği mücadeleler gençlerimize örnek olacak kahramanlıklarla dolu" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum