banner56

5 yıl önce güldürdü, Soma'da ağlattı! İZLE

Sivas'ta 5 yıl önce öğrenci arkadaşlarıyla otobüs durağında, buzdolabıyla fotoğraf çekerken MOBESE kamerasının görüntülediği gençlerden birinin Soma'daki faciada hayatını kaybeden maden mühendisi İbrahim Çelik olduğu ortaya çıktı

5 yıl önce güldürdü, Soma'da ağlattı! İZLE
Beş yıl önce aynı evi paylaştığı öğrenci arkadaşlarıyla otobüs durağında, buzdolabıyla fotoğraf çektirirken görüntülenen gençlerden birinin, Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden İbrahim Çelik olduğu anlaşıldı.

Çelik, madende mahsur kalan işçilerden bir kısmının tahliyesini gerçekleştirirken hayatını kaybetti. Memleketi Denizli'de toprağa verilen Çelik'in, 5 yıl önce, kendisi gibi Cumhuriyet Üniversitesi Maden Mühendisliği'nde okuyan ev arkadaşlarıyla, bozdolabının üstünde, içinde ve ona sarılarak fotoğraf çektirirken, MOBESE kamerası tarafından kaydedilen görüntüleri, sosyal medyada, gazete ve televizyonlarda geniş yer almıştı.

İŞTE O GÖRÜNTÜLER

Görüntülerdeki siyah montlu öğrencinin maden mühendisi İbrahim Çelik olduğu ortaya çıktı. Ev taşırken bir otobüs durağına bıraktıkları buzdolabının etrafında neşeli hareketleriyle görüntülenen 4 gençten biri de, Çelik'in cenaze törenine katılmak için gelen ev arkadaşı Davut Akıncı'ydı. İstanbul'dan Denizli'ye gelen Akıncı, AA muhabirine 5 yıl önce yaşananları şöyle anlattı:

"2009 yılında taşınma sırasında, buzdolabını evin hemen yakınında bulunan durağa bıraktık. Oradan eve götürmek isterken buzdolabının etrafında birbirimizin fotoğrafını çektik. Bu dakikaların çevredeki MOBESE kamerası tarafından kayıt altına alındığından haberimiz yoktu. Daha sonra televizyonda kendimizi izlerken şaşırdık."

O GÜNKÜ HALİYLE HATIRLAYIN

"Can dostum" dediği İbrahim Çelik'in deli dolu, arkadaş canlısı olduğunu belirten Akıncı, herkesin İbrahim'i o günkü kahkahalarıyla hatırlamasını istedi. Kendisi de maden mühendisi olan Davut Akıncı, arkadaşının madene birçok kez girdiğini ve olay günü 40 işçinin hayatını kurtardığını öğrendiğini kaydederek şöyle devam etti:

"İbrahim bunu yapabilecek karakterde birisiydi. Ama o an orada olmadığımız için bilemiyoruz. Bunu yapabilecek birisiydi. Mesai arkadaşlarıyla, dostlarıyla ölüme gidebilir miydi? Evet, giderdi. Bunu ben, onunla 2 yıl aynı odayı paylaşan birisi olarak söylüyorum. Yer altında çalıştığınız zaman o insanlar sadece sizin mesai arkadaşınız değil aynı zamanda hayat arkadaşınızdır, çok zor şartlar altında çalışıyorsunuz. İbrahim böyle bir kahramanlık yapmıştır, ben buna inanıyorum. Yakında askere gideceğim, döşünde ise yeraltı madenciliğine, İbrahim'in bıraktığı yerden ben başlayacağım. Bu işçilerin kaderi olmamalı."

Bu arada hayatını kaybeden maden mühendisi İbrahim Çelik'in babası Mehmet Çelik de, AA muhabirinin bilgisayarından oğlunun 5 yıl önce kaydedilen görüntülerini izledi.
Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2014, 22:04
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22