KARAMAN Karaman Haber

Toki Mağdurlarından açıklama

Toki Mağdurlarından açıklama
30
13 Mayıs 2018 - 19:35

Karaman Kırbağı Toki Projesinde yer alan işçi TOKİ’lerinin bitirilmediği ile ilgili toplanan hak sahipleri daha ne kadar bekleyeceğiz.

Facebook üzerinden kurdukları grup vasıtası ile toplanan Karaman Kırbağı Toki Mağdurları Grubu Sözcüsü Soner TAŞER
Bizlerin burada bir araya toplanma sebebi, Karaman Kırbağı yerleşkesinde bulunan, 428 (işçi Konutları), 998 (Emekli Konutları), 515 (Kuralı satış) olarak adlandırılan, bir bölümünün halka arzının yapıldığı , bir bölümünün 5 yıldır bir türlü halka arzının yapılamadığı , bir bölümünün inşaatının halen devam ettiği, tam da bu üç projenin ortasında devam eden çevre yolu çalışmasının aynı yerleşkede Halk-Şantiye-İnşaat-çevre yolu yapımı dörtlüsünün kardeşçe yaşamaya çalıştığı , abiyane tabir ile TOKİ REZALETİ’nin insanlara nasıl zorluklar yaşattığı, görüntüde süper lüx binaların boy gösterip , binaların içerisinde nasıl çağ dışı bir hayat sürülmeye çalışıldığını, insanların dişinden tırnağından artırıp bir ev sahibi olma hayali kurarken nasıl sıkıntılar yaşadığını sizlerle ve kamuoyu ile paylaşmaktır.’’dedi.

İŞÇİ TOKİLERİ TESLİM EDİLEMEDİ
Sizlere ilk olarak Karaman Kırbağı Toki 428 İşçi konutları olarak adlandırılan, 428 konuttan oluşan projeden ve yaşanan sorunlardan bahsetmek istiyorum,
428 İşçi konutunun projelendirme ve talep toplama tarihi yaklaşık bundan 5-6 yıl öncesi projelendirilip satışı yapılmış, asgari ücretle çalışan işçilerden peşinat ücretleri 5-6 yıl önce toplanmıştır. Teslim tarihi, batan, kaçan, yapan, yapamayan Müteaahit Firmalar yüzünden 3-4 kez güncellenmiş fakat geçen 5-6 yıllık sürede halen inşat bitirilip işçilere teslim edilememiştir, ne hikmetse 428 konutun satışının yapılmasından 4 yıl sonra projelendirilip satışı yapılan 998 emekli konutu 2 yıl içerisinde ihalesi yapılmış projelendirilmiş, satışı yapılmış üstüne üstlük Nisan ayı içerisinde anahtar teslimi yapılmıştır.
Asgari ücretle kıt kanaat yaşam mücadelesi veren biz Fabrika işçileri uzun yıllardır bu konudan mağduruz ve mağduriyetimiz hat safhadadır.

İşçi Tokileri ve 998 Konut Sahipleri Tepkili

Karaman paylaştı: 13 Mayıs 2018 Pazar

TAŞINANLARDA MAĞDUR
998 konuttan oluşan ve Nisan ayı itibarı ile anahtar teslimi yapılıp , Mayıs ayı itibarı ile taşınılmaya başlanılan Emekli Konutlarına, Emeklilerimiz , gözümüzün nuru Annelerimiz, Babalarımız Kefen paralarını çıkarıp KDV, DASK, Yangın sigortası, Doğalgaz Güvence bedeli, Elektrik güvence bedeli, Kapıcı aidatı ,vesaire vesaire, ödemeler yapıldı ve anahtarlar teslim alındı.
1 Mayıs 2018 tarihi itibarı ile’de ilk taksit ve Toki yönetim giderleri için belirlenen aidatlar bile ödendi.
Fakat;
Taşınmaya başladıkları evlerine gidebilecekleri ne bir yol, ne bir dolmuş, ne bir otobüs bulunmaktadır.
Yönetim giderlerini ödemiş olmalarına rağmen; Asansörleri halen çalışmamakta, toplu ısınmaları çalışmamakta, çöpleri toplanmamakta, kapıcı olmadığı için bina içerisinden kokular gelmektedir, toki içerisinde bulunan yollarda sokak lambaları yanmamakta, konutlarında halihazırda tespiti yapılan müteahhit hataları giderilmemektedir.

MÜTAHİT FİRMAYA SESLENİYORUM
İnsanlara teslim ettiğiniz konutların sorunlarını derhal giderin. Banyolara koyduğunuz duşakabin havuzlarının birçoğunun akıntısı ters yöne verilmiş, bir çok evde uydu sistemleri çalışmıyor, balkon kapıları kapanmıyor, pencereler kapanmıyor, çekilen silikonlar tavana kadar çekilmiş ama çekilmesi gereken yerde silikondan eser yok, bloklarda ortak kullanım alanlarında su borularında patlaklıklar evlere zarar vermiş, toplu ısınma sistemleri çalışmıyor, asansörler çalışmıyor, daha sayamadığım nice sorunlar var, lütfen sorunları derhal giderip konutları site yönetimine devredin.

SİTE YÖNETİMİNE SESLENİYORUM
Bizler aidatları yatırdık, taksitleri yatırdık, lütfen siz de aldığınız ücretlerin gereğini yapıp; Kapıcıları görevlendirin, temizlikleri, çevre düzenlemelerini, Asansörleri, sokak lambalarını görün.
Toki Mağdurları Grubu adına hepinize tekrar tekrar teşekkür ediyor, sözlerime güzel bir atasözü ile son vermek istiyorum. “Bizim amacımız bağcıyı dövmek değil , üzüm yemek.”

Editör : Bünyamin KATIRCI / KARAMAN.ORG
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorumunuz Yapabilirsiniz.

© Karaman.org Karaman Haberleri Karaman Güncel Son Dakika Haberleri Karaman Bilgi Karaman Tarih Karaman Canlı Yayın Karaman Nöbetçi Eczanel Karaman Tv