Huawei Marka Bu Telefonlar Bir Süre Sonra Kullanılmaz Hale Gelebilir

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın "Önce Amerika" Politikası Bütün Dünyayı Etkilemeye Devam Ediyor. Çin İle Başlayan Ticari Savaş, Google’ın Çinli teknoloji devi Huawei’e ambargo koymasıyla ‘teknoloji savaşına’ dönüştü.

Reklam
Reklam
11 Haziran 2019 - 18:17 - Güncelleme: 11 Haziran 2019 - 18:41

Bu ambargonun kazananın kim olacağıda merak konusu. ABD'nin Huawei'e uyguladığı ambargodan sonra Huawei firmasının geleceğini İstanbul Aydın Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Taner ÇEVİK yorumladı. ÇEVİK’e göre bu teknolojik ticari savaşın kazananı ABD olacak.

ABD Başkanı Donald Trump bu ticari savaşı ilk önce Çin üzerinden başlattı. Şimdilerde de Google firmasının Çinli teknoloji devi, son zamanlarda oldukça zirve yapan ve kullanıcılarını çoğaltan Huawei'ye ambargo uygulamasıyla yeni bir aşamaya girdi. Bu teknolojik savaş malesef ki Huawei'nin hem kullanıcıları hem de üreticileri etkileyecek.

İstanbul Aydın Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Taner ÇEVİK, Çinli teknoloji devi Huawei'nin tehlikede olduğunu belirterek, ‘teknoloji savaşı' galibinin ABD olacağını söyledi. ÇEVİK'e göre Çinli teknoloji devi Huawei henüz tam teşekküllü bir ambargoya hazır değil.

"Bu savaşın nedeni Siyaset"

ABD zaten ambargoları ile dünya üzerindeki etkinliğini artırmaya çalışıyor. Gündemi en çok meşgul eden konulardan birisi ise şuan Huawei ambargo. Ticari savaştan Teknoloji savaşına doğru ilerleyen bu süreci değerlendiren Doç. Dr. Taner ÇEVİK, “Google ve Microsoft gibi Amerikan teknoloji devi firmalarının son günlerde Çin firmalarına uyguladığı ‘teknolojik ambargo'nun nedeni tamamen siyasi. Amerikan firmalarının Çin firmalarına sunduğu desteği çekmesinin ilk sonucu Huawei satışlarının gerilemesi olacaktır. Çin teknoloji markalarına baktığımızda öne çıkan, en çok satış rakamlarına ulaşan firma Huawei." dedi.

Amerika'nın neden böyle bir teknolojik savaş başlatmak istediği konusuna değinen ÇEVİK; “Amerika bu hamlesiyle teknoloji alanında atılımlar yapan Çin'in önünü bir nebze kesmek istiyor. Ben Çin'in teknoloji alanında ‘süper güç' olacağına inanmıyorum. Çin'in batılı muadillerinin alternatifi olacağı fikrine katılmıyorum. Bir bilim insanı olarak söyleyebilirim ki, yazılım konusunda teori üreten bir tane bile Çinli bilim insanına rastlayamazsınız. Bu konuda batı halen tekelliğini sürdürüyor. Yazılım alanında önemli bilim insanlarının hepsi batıdan çıktı. Batının ortaya koyduğu ilerleyişe Çin'in yaklaşması olası görünmüyor” sözleriyle durumu anlattı.

"Huawei telefonlar 'kullanılamaz' hale gelecek"

Bu teknolojik savaş sürecinde Google'ın Huawei'ye uyguladığı ambargonun sonuçlarında ise nelerin olacağına değinen ÇEVİK, “Google'ın Huawei'den desteğini çekmesiyle Huawei marka telefonlar Android işletim sisteminin güncellemelerine sahip olamayacak. Böylece tüketici yeni uygulamaları indirmek istediğinde sorunlarla karşılaşacak. Güncellenmeyen telefonlar yeni sürüm uygulamaları çalıştırmayacak. Bu da Huawei marka telefonların yazılım olarak ‘geri kalmasına' yol açacak. Microsoft da Huawei'den desteğini çekti. Office, Outlook gibi günlük hayatın bir parçası olan Microsoft uygulamaları da güncellenemeyen Huawei marka telefonlarda bir süre sonra çalışmayacak." dedi.
Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Taner ÇEVİK ayrıca; “Amerikan hükümetinin bu yönde baskısı sürdükçe Google ve Microsoft'un yanına başka firmaların da ekleneceğine inanıyorum.” İfadelerini kullandı.

Bu Teknolojik Savaştan ABD'li Firmalarda Etkilenir Mi?

Bilioyuruz ki Apple marka telefonlarda Huawei ürünleri kullanılıyor. Huawei ile Apple arasındaki bu ticaret konusuna değinen ÇEVİK; "Çin Hükümeti'nin vereceği olası karşılığa karşı ABD'nin hazırlıklı olduğunu belirterek, “Yaptırımlar ABD tarafından tasarlandığı için Apple gibi Çin ile içli dışlı firmaların bu duruma hazırlık yapabilecek kadar zamanı bulduğuna inanıyorum. Apple'ın Çin'in yerine koyabileceği alternatifleri mevcut ama Huawei'nin batılı teknolojilerin yerine koyacak bir alternatifi bulunmuyor.” dedi.

İHA
Karaman Haber


YORUMLAR

  • 0 Yorum