banner56

Dikkat! Yurt Dışından Getirilen Telefonlar Artık...

Yurt dışından Türkiye'ye getirilen telefonlar İMEİ harcı ücreti yatırılmadan kullanılamıyor. Son kararlara göre İMEİ harç ücreti ne kadar oldu? Detaylar haberimizde...

Dikkat! Yurt Dışından Getirilen Telefonlar Artık...

Özellikle şuan yaz tatili dönemlerinin olduğu zamanlarda yurtdışından Türkiye'ye seyahate gelen gurbetçiler Avrupa ülkelerinde bazı telefonların ucuz olması nedeniyle hediye olarak telefonlar getirebiliyor. Fakat Türkiye'de bu telefonlar İMEİ harç ücretini yatırmadan kullanılamıyor.

Devletin bunun önüne geçmesinin nedeni ise bir çok kişinin pasaportlarına işlettikleri telefonları birden fazlaya çıkartarak satışa sunması oluyor. Türkiye piyasasında yurtdışından gelen telefonların ucuz olduğunu gören alıcılar ise elbette ucuzluğa yöneliyor. Fakat bu durum teknoloji piyasasını olumsuz etkiliyor.

Bu durumlar göz önüne alınarak İMEİ ücretlerinde artış yapılması TBMM gündemine geldi. TBMM'de görüşmelerin ardından cep telefonu harç ücretinde artış kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiş oldu.

Harç Ücreti Ne Kadar Oldu?

TBMM'de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni karar kapsamında 19 Temmuz 2019 tarihinden itibaren yurtdışından getirilecek telefonların tamamında 1500 TL harç pulu ödenecek. Üstelik bu telefonların 3 yıl boyunca satışı yasak olacak. İMEİ'si kırılan telefon ise kullanım dışı bırakılacak.

Bu karar ile artık yurtiçinde satışı olan telefonlar yurtdışından gelen telefonlara göre artık daha cazip hale geldi.

banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22