banner56

Karamanlı Seçmen Sandıkta Ne Dedi?

Karaman 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerini Geride Bıraktı. Ak Parti'den Bayrağı Milliyetçi Hareket Partisi Devraldı

Karamanlı Seçmen Sandıkta Ne Dedi?

Sene başından beri Karaman yoğun bir seçim çalışması içerisine girdi. Siyasi partilerin belediye başkan adayları sahada sonuna kadar durmaksızın çalıştı. Partiler Karamanlılara birer birer adaylarını tanıttı.

Adalet Ve Kalkınma Partisi 48 Yaşındaki Makina Yüksek Mühendisi Mahmut Sami ŞAHİN'i, Milliyetçi Hareket Partisi 41 Yaşında Endüstri Mühendisi / Sosyolog /Çalışma Ekonomisti / İktisatçı/ Kamu Yöneticisi /Tarım Yayımcısı Savaş KALAYCI'yı, Cumhuriyet Halk Partisi 49 Yaşındaki İnşaat Mühendisi Emin EGE'yi, Saadet Partisi 49 Yaşındaki İnşaat Mühendisi Şaban ŞAHİN'i, İyi Parti 36 Yaşındaki Eczacı Zühtü Bahadır BAYRAÇ'ı, Bağımsız Türkiye Partisi 34 Yaşındaki Enerji Proje Danışmanı Abdurrahman KAPLAN'ı, Demokratik Sol Parti Ayhan KARADEMİR'i, Türkiye Kominist Partisi Mehmet ATAL'ı Karaman Belediye Başkan Adayı olarak gösterdi.

EN AKTİF KİM ÇALIŞTI?

Karaman halkına "partiye mi oy vereceksiniz yoksa şahsa mı?" sorusunu sorduğumuzda genellikle vatandaştan "şahsa oy vereceğiz" cevabını aldık.

- Mahmut Sami ŞAHİN

Ak Partili Belediye Başkan Adayı Mahmut Sami ŞAHİN, aslen Karamanlı olup, Karaman'da 1989 yılında İmam Hatip Lisesini bitirdikten sonra Konya'ya yerleşen 48 Yaşında bir Makina Yüksek Mühendisidir. Halen şuan kendi kurucu üyeliğininde bulunduğu şirketinde Genel Müdür olarak görev yapmakta. Mahmut Sami ŞAHİN adaylığını koyduğundan beri Karamanlılara projelerini gezerek tek tek anlattı. Klipler yayınlandı, Proje Tanıtım Lansmanı yaparak bütün Karaman halkını Lütfi ELVAN Fuar ve Kongre Merkezine davet ederek, aynı zamanda sosyal medya üzerinden de yapılan canlı yayın ile projelerini tanıttı. Projesinin ana teması olarak "Projelerimiz İle Kazanan Karaman Olacak" dedi. Sahada hergün ziyaretlerini aktif olarak gerçekleştiren Mahmut Sami ŞAHİN her gittiği yerde projelerini söylerek bu projeler sizin sorunlarınızı çözecek dedi.

Mahmut Sami ŞAHİN'in annesi, babası, kardeşleri ve akrabaları Karaman'da ikamet etmesine rağmen uzun süredir Konya'da yaşaması nedeni ile hakkında "İthal Başkan" iddiaları söylendi. ŞAHİN'in almış olduğu eleştirilerde "Derdimizi dinleyen çok, ama çözüm bulan yok" konusu gündeme çok geldi. Karamanlılar ŞAHİN'in kendisine belediye binasının kapısı açık olsun dedi. Önceki dönemlerde oy istemek için ayağımıza kadar gelen adaylar, seçimden sonra randevu bile vermiyorlar diyerek şikayetlerde bulundu.

- Savaş KALAYCI

Milliyetçi Hareket Partili Savaş KALAYCI ise kendini "Ben Merhum Zengenli Değirmenci İbrahim'in torunu, Muhtar Ahmet KALAYCI'nın oğluyum. Sizler gibi bende bu şehirde doğdum, bu şehrin suyunu içtim, ekmeğimi bu şehirde kazandım ve bu şehirde yedim. Hayatı bu şehirde öğrendim" diyerek tanıttı. Savaş KALAYCI "Karaman'da yaşayan ve bu şehrin sorunlarını bilen birisi olarak aday olmaya karar verdim." diyerek seçim çalışmalarına başladığı günden beri, Karamanlılar tarafından "Karaman'ın Öz Evladı" olarak sevgiyle karşılandı ve gittiği her yerde vatandaşın desteğini gördü. Kendisi 41 yaşında ve Endüstri Mühendisi, Sosyolog, Çalışma Ekonomisti, İktisatçı, Kamu Yöneticisi, Tarım Yayımcısı gibi konulara hakim olup Karaman Belediyesi Poliklinikliğinde görev yapmaktaydı.

Savaş KALAYCI projelerini bir dosya haline getirip Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Dr. Devlet BAHÇELİ'ye ilettiğinde Karaman Belediye Başkanı Adayı olarak Karaman'da görevlendirildi. Adaylığı ilan edildiği günden itibaren sahaya inip vatandaşla biraraya gelen, sohbet eden, derdiniz derdimiz, emanetiniz emanetimiz olacaktır dedi. Projelerini halkla paylaşan KALAYCI, biz bu şehri tek başına değil sizlerle birlikte yöneteceğiz, kapımız sürekli açık olacak, sizlerin derdini her zaman dinleyeceğiz, projelerinize önem vereceğiz dedi. Bu kardeşiniz sizden biri, Karaman'ın öz evladı olarak desteklerinizi karşılıksız bırakmayacağım diyerek Karaman'lıların gönüllerine girmeyi başardı. Sosyal aktiviteler ve sosyal medya organlarını çok atkif olarak kullanan KALAYCI projelerini ve kendisini anlatan klipler çekti. Kısa sürede samimiyeti ile bütün Karamanlıların beğeni ve takdirini toplayan KALAYCI, çalışmalarına son güne kadar devam etti.

- Emin EGE

Cumhuriyet Halk Partili Emin EGE "Karaman Emin Ellerde" sloganı ile yola çıktı. Kendisi 54 Yaşında ve İnşaat Mühendisi, A Sınıfı İSG Uzmanı. Emin EGE Karaman'da yine olumlu karşılanan başkan adayları arasında yer aldı. Karaman esnafını ve vatandaşı sürekli ziyaret ederek sorunlarını dinledi ve not etti. Karamanlılara şehrin imajını değiştireceğini ve adeta baştan inşa edeceğini söyleyen Emin EGE Karamanda her gittiği yerde samimi sohbetleri ile vatandaşı memnun etti. Bir ziyaretinde Karaman ile ilgili olarak "Vatandaşlarımızla kucaklaşıp onların sorunlarını dinleyerek çözüm önerilerimizi dile getiriyoruz. Karaman'ı düzenli ve standartlara uygun engelsiz kaldırımlar yapılacak, kent girişleri düzenlenip kent estetiği sağlanacak, Karaman Halkı sportif faaliyetler le buluşturacağız. Kadınlarımıza meslek edindirilmesi el emeklerini sunabilecekleri merkezler açılacaklar. İhtiyaç sahiplerinin yanında olarak ihtiyaçlarının giderilmesi için elimizden geleni yapacağız. Emeklilerimizin, engelli vatandaşlarımızın, kadınlarımızın ve gençlerimizin sosyal aktivitelere katılımlarının sağlanması için kaliteli alanlar oluşturacağız. Kimsesizler kimsesi olup barınma hizmetleri sağlayacağız" dedi.

- Zühtü Bahadır BAYRAÇ

İYİ Partinin adayı Zühtü Bahadır BAYRAÇ 36 yaşında ve eczacı. BAYRAÇ'ta seçim çalışmaları sürecinde aktif olarak sahada yer aldı. Kurum ziyaretleri, ilçe, köy ziyaretleri gerçekleştirdi. Esnaf ve vatandaş ile biraraya gelerek çözülmesi gereken sorunları dinledi. BAYRAÇ'ın seçim süreci boyunca sloganı " Gel Kardeşim Dertleşelim, İYİ Misin?" oldu. İYİ Partinin adayı Zühtü Bahadır BAYRAÇ seçim sürecinde en büyük tepkiyi Eski Karaman Belediye Başkanı Kamil UĞURLU döneminde belediye tarafından projelendirilen, dernek başkanlığını Mehmet Emin UYAN ve Nafiz Nadir NAS'ın yürüttüğü, vatandaşların destekleri ile inşa edilen ve yapımında sona gelinen Ahmet Yesevi Camiini "Seçildiğimiz Zaman Ahmet Yesevi Camiini Hizmete Açacağız" diyerek topladı. BAYRAÇ'ın bu söyleminden hemen ardından Ahmet Yesevi Camii 29 Mart 2019 Cuma günü Cuma namazının ardından ibadete açıldı. 

GENEL OLARAK

Seçim çalışmaları kapsamında Karaman'da adaylar hiç ara vermeden seçim çalışmalarını dört bir koldan yürüttü. Karaman'ın en büyük sorunları dile getirildi. Karamanlılar kendilerini en iyi tanıtan, en samimi, mütevazi ve çalışkan adayı seçeceklerini her defasında adaylara bizzat söyledi. Karaman genelinde haber ve medya sitelerinin yapmış olduğu anketlerde Savaş KALAYCI önde geldi. Sosyal Medya'da ve her platformda Savaş KALAYCI'nın videoları, fotoğrafları ve haberleri paylaşıldı. Mahmut Sami ŞAHİN projeleri ile ön plana çıktı. Karaman'da adayına destek olmak için gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM yaptığı esnaf ziyaretlerinde "Başkan adayımızı nasıl buluyorsunuz, seviyor musunuz?" dedi. Bazı Karamanlı vatandaşlar ise "Sayın Bakanım Ertuğrul Başkanımda iyiydi" diyerek Ertuğrul ÇALIŞKAN'ı tekrar aday olarak görmek isterdik diye sitemlerini dile getirdi. Ardından Ak Parti Teşkilatının düzenlemiş olduğu Gençlik Şöleninde Ak Parti 6.Olağan Kongre itibariyle Tanıtım ve Medya'dan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mahir ÜNAL ve Sanatçı Uğur IŞILAK konseri düzenlendi. Burada da Ak Parti, Adayı Mahmut Sami ŞAHİN'i Karamanlılara tanıttı. Fakat konser beklenildiği kadar ilgi görmedi. Karamanlıların en çok kırıldığı konulardan biriside Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip ERDOĞAN'ın Konya'ya gelipte Karaman'ı ziyaret etmemesi oldu. Vatandaşlar son oy kullanma gününe kadar kararsızlıklarını gizleyemedi. Son gün geldiğinde Karamanlılar yöneticilerini seçmek için sandığa gitti. Adaylıkları açıklandığı günden beri hummalı bir çalışma içerisinde olan Karamanlıları yönetmeye aday olan partililer, o gün ektiklerini biçeceklerdi. Ve sandıkta karar verildi.

Karaman 35.745 oy, %39,55 oran ile "Karaman'ın Öz Evladı" sloganı ile yola çıkan Milliyetçi Hareket Partisi Karaman Belediye Başkan Adayı Savaş KALAYCI'yı tercih etti. Karaman Ak Parti kurulduğunda ilk bayrağı 2004 yılı yerel seçimlerinde Ali KANTÜRK ile devralmıştı. Bunu 2009 yılında Ak Partili Dr. Kamil UĞURLU ve 2014 yılı yerel seçimlerinde Ak Partili Ertuğrul ÇALIŞKAN ile devam ettirmişti. Karaman'da 15 yıl sonra bayrağı, Eski Milliyetçi Hareket Partisi Karaman Belediye Başkanı Halil İbrahim GÜLCAN'ın ardından, yeniden Milliyetçi Hareket Partisinden Savaş KALAYCI devraldı.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2019, 18:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER