banner56

Eski Milletvekili Mevlüt AKGÜN Ak Partinin Neden Kaybettiğini Değerlendirdi

Karaman'ın Eski Ak Partili Milletvekili Mevlüt AKGÜN 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerini Değerlendirdi

Eski Milletvekili Mevlüt AKGÜN Ak Partinin Neden Kaybettiğini Değerlendirdi

Karaman'ın Ak Partiden Eski Milletvekili Mevlüt AKGÜN 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerini değerlendirdi.

Mevlüt AKGÜN sosyal medya üzerinden yapmış olduğu açıklamada;

"Bazı dostlarım Karaman da Ak Parti niçin seçimi kaybetti?diyerek eski bir Milletvekili ve Kurucu İl Başkanı olarak haklı bir soruyu bana da yöneltiyorlar.Şahsi kanaatim şudur ;

Öncelikle bir suçlu arama derdinde değilim.Tesbitim Kişiler üzerinden değildir ve zaten başarının sahibi çok olur ama yenilginin sahibi olmaz.Bir yenilgi var ise Ak Partide görev almış kişilerin bende dahil hepimizin kusurlarının toplamından oluşur.Ancak bazı hatalar vardır ki,direkt sonuca etki eden ölümcül hatalardır ve bu hataları yapmamak gerekir.Kanımca son iki seçimdir gerek Ak Parti Genel Merkezi ve gerekse Ak Parti adına Karaman da görev alan yerel siyasi aktörler ve teşkilatlar Perşembe nin gelişini Çarşamba dan görememişlerdir.

Ak Parti Karaman ‘da 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde İl genelinde %55,53 oy alırken,1 Kasım 2015 seçimlerinde ise %64,6 oranı gibi rekor bir oy oranına ulaşmıştı.

Yine 26 Haziran Genel seçimlerinde aldığı oy oranı %53,52 iken Cumhurbaşkanlığı seçiminde %66,26 gibi rekor bir oy çıkartabilmiştir.

Belki yerel seçimler açısından mukayese edilebilecek en yakın seçim 31 Mart 2014 seçimleridir ki,o seçimde %52,34 oy oranıyla Belediye Başkanını seçtirmiş,İl genel meclis oylarında ise %53,11 oy almıştır.

Gelelim 31 Mart 2019 seçimlerine,Ak Parti son seçimde İl Genel Meclisinde %41,69 oy oranını yakalamışken Karaman Belediye Başkanlığı seçiminde %38,41 oy oranı ile Başkanlığı kaybetmiştir.

Görülmektedir ki,en yakın yerel seçimler olan 2014 yerel seçimlerine göre Belediye Başkanlığında yaklaşık %14 puan,İl Genel Meclis oylarında ise %12 puanlık bir düşüş sözkonusudur.

En kritik veri ise Belediye Başkanlığında Ak Parti Başkan Adayı %38,41 oy alırken,Ak Partili Seçmen Belediye Meclis üyeliğinde Başkan adayından daha fazla %40,08 oy vermek suretiyle daha fazla meclis üyeliği kazanmasını sağlamıştır.

Bu veriler ışığında şahsi kanaatim;

1)Başkan adayının tespit usulüne deyim yerinde ise dışarıdan aday zorlamasına
Karaman seçmeninde bir tepki oluşmuştur.Önceki seçimlerde benzer aday zorlamalarının biriktirdiği negatif enerji,yeni adayın şahsında (iyi bir insan ve kaliteli bir aday olmasına rağmen olmasına rağmen)tepki oyları olarak kendini göstermiştir.Belediye Başkan adayı ile Meclis Üyesi Adaylarına verilen oylar arasındaki farklar bunu teyit etmektedir.Parti Genel Merkezi aday zorlamasının yol açacağı hezimeti hesap etmemiştir.Anket ve temayul yoklamalarının yıllar itibariyle dikkate alınmaması artık seçmeni bıkkınlık noktasına itmiştir.Genel Merkezi doğru yönlendirmesi gereken teşkilat Ve yerel siyasi aktörler bu konuda hata yapmışlardır.

2)Ak Parti İle MHP nin oluşturduğu Cumhur İttifakı blokunda Ak Parti ile MHP arasında oy geçişleri artmıştır.Yani partisine kızan bir Ak Partili oyunu ittifakın diğer üyesi MHP ye rahatlıkla vermektedir.Bu nedenle aday tespit edilirken seçmen tercihlerine önem verilmelidir.24 Haziran seçimlerinde aday tespitindeki hatalar nedeniyle Orta Anadolu illerinde ve Karaman’da zaten Ak Partili seçmen tepki oyunu sandığa yansıtmıştı.Karaman da 1 Kasım seçimlerine göre 12 puanlık bir oy kaybı zaten yaşanmıştı.Bu gerçeği göremeden 31 Mart ta aday tespit usulünde dikkatli davranmamak sandıktaki yenilgiye zemin hazırlamıştır.

3)Yerel seçim kampanyası izlediğim kadarıyla etkili götürülememiş ,Ak Parti tabanında bir sinerji ve heyecan dalgası oluşturulumamıştır.Nitekim seçim süresince görüştüğüm pekçok eski yönetici çalışmalardan haberdar olmadıklarını,kendilerine ulaşılmadığını ifade etmişlerdir.Karaman genelinde sadece Başyayla ilçesinde ve Akçaşehir,Kazancı ve Sudurağı Beldelerinde seçimin kazanılabilmesi yerel siyasi aktörler ve teşkilatların halkın nabzını tutamadığı Ve yetersiz kaldığını açıkça göstermektedir.Seçim bir stratejidir.Parti tabanı mutlaka canlı ve diri tutulmalıdır.Sonuçta Ak Partili seçmen kızgınlığını sandığa yansıtmıştır.

4)Ülkede yaşanan ekonomik krizin etkileri ve genel siyasi sorunlar Ak Partiye yönelik genel bir kırgınlık Ve kızgınlık oluşturmuş,sandıkta ders verme eğilimini tetiklemiştir.Nitekim ülke genelinde alınan sonuçlar Karaman ilinde de tesirini göstermiştir.Ancak Karaman da İl Genel Meclis oylarında,Ak Partinin genel oy oranının altına düşülmesi gelecek için alarm zillerinin çalması demektir.

5)Dile kolay 17 yıllık iktidar yıpranmışlığı,şımarıklık,kibir,adam kayırma vs gibi eski siyaset Hastalıkları bünyemizi sarmış Ve hastalıklı hale getirmiştir.Vatandaş böyle bir ortamda Cumhurbaşkanımızın ve Cumhur İttifakının hatırına yinede İl Genel Meclisinde %41,69 oranında oy vermek suretiyle desteğini esirgememiştir.

Şahşi kanaatim Ak Parti halen Türkiye nin ve Karaman’ın en güçlü partisidir.Ancak bu vatandaş tarafından Partiye verilmiş sonsuz bir kredi değildir .Kritik bir evrede olduğumuzu,hatalardan ders çıkarmak Ve sandıktaki mesajı doğru anlamak kaydıyla,yeni zaferlere imza atma imkanı vardır.

Belediye Başkanı olarak seçilen Savaş Kalaycı Beyi tebrik ediyor,Karaman adına yapılacak her türlü hayırlı çalışmada katkı vermeye hazır olduğumuzu ifade ediyorum..

Saygılarımla.. " dedi.

banner80
YORUM EKLE
YORUMLAR
Süleyman Aladağ
Süleyman Aladağ - 2 yıl Önce

Tepitiniz çok doğru adam kayırma yandaş vatandaş binlerce oy verirken oradaki kendini bilmez bazı kişiler saltanat sürdü hep böyle gidecek zandetti takdir edersiniz ki ithal aday istemediğinizi biz ler AKP Karaman il baskanligina değil sayın cumhur başkanına gönül vermiş insanlarız bizler
Karaman'ın içinden hergun Karaman sokaklarında görebildiğimiz insanların aday olmasını istiyoruz sokağın nabzını bilen içimizden biri ayrıştırıcı değil bilakis birleştirici saygılar

Suat kürekçi
Suat kürekçi - 2 yıl Önce

Sayın mevlütbey okudum baştan sona kadar maddeler halindeki yazınızı serzenişler halinde ama en çok 5nci madde bu çok açık ve net 5nci maddeye şu satırları ekleyelim mi. İnsanları hor görüp tepeden bakmak. .bıktırdı milleti bu tavırlar. Ayrıca akp ye üye okurum iki ihale aldım mı s.k. gerisini diyenleri görmemezlikten gelinmesi an itibariyla olayların yaşanmasına..tahammülsüzlügü de eklersek..vatandaşın yetti garii git..demesine tam gaz oldu. Gerisi malum...

sahane
sahane - 1 yıl Önce

karamanda ak parti yonetimindeki tek sorun belli halkin agzina kadar dusen tasorende yaptiklari yerlestirmelerde gelen vatandasdasi takmayip liyakatsiz kendi tanidiklarina olan alimlar oldu is icin gelen vatandasin isin gormeyip kendi tanidiklarini almak oldugu degisirmi tasoren sistemini yeniden.getirip olur hallederiz deyip kapilarini asindirmaktan skilan vatandaslari tekrardan ise katmadan yapamazlar o senaryo kapandi cunku onlarin tanidiklari kamuda vatandasin.coxugu issiz yada ozelde bu sistem olmaz yinetimin payi zihniyeti bu hale getirdi hakettiler...

SIRADAKİ HABER

banner23

banner22