CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, "Hızlı Trenimize Ne Olmuş?"

Cumhuriyet Halk Partisi Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, hızlı trenin akıbetini sorarak AK Parti İl Başkanı Abidin Çağlayan'a göndermede bulundu.

CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, "Hızlı Trenimize Ne Olmuş?"
05 Haziran 2020 - 01:39 - Güncelleme: 05 Haziran 2020 - 12:29

Ünver, konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

"HIZLI TRENİMİZE NE OLMUŞ?

Karaman'ın yıllardır beklediği, Konya-Karaman Hızlı Tren Projesinin hizmete alınacağı tarih konusunda verilen sözler, bir kez daha tutulmadı.

AK Parti Genel Başkanı'nın partisinin il başkanlarıyla 22 Mayıs 2020 tarihinde yaptığı toplantı sonrasında, AK Parti İl Başkanı'nın Karaman'ın sorun ve taleplerini Cumhurbaşkanı'na aktardığı yönündeki haberler geçtiğimiz günlerde yerel basınımıza yansımıştı. Siyasi mülahazaları bir kenara bırakırsak, bu girişimin olumlu sonuç vermesi bir Karamanlı olarak bizi sadece memnun eder. Ancak bu haberde dikkat edilmesi gereken bir konu var: Bitirilmesi yılan hikâyesine dönen hızlı tren projesiyle ilgili olarak bahsedilen tarihler...

Habere göre; AK Parti İl Başkanı, Ulaştırma Bakanı Karaman’a geldiğinde hızlı trenin Konya’ya yolcu taşıma test sürüşleri için 2021 baharına tarih verdiği ve bu tarihin erkene alınması istendiğinde de 2020 yılı Aralık ayına alındığından bahisle, Cumhurbaşkanı'ndan bu tarihin daha erkene almasını talep etmiş!

Bu açıklama karşısında hayrete düşmemek elde değil. Zira bugüne kadar hızlı tren konusunda 2021 tarihini hiç duymamıştık, sayelerinde duymuş olduk!

Bu projenin hizmete gireceği zaman konusunda önceki açıklamaları ve verilen sözleri bir kenara bırakıp, şahsımın milletvekili seçilmesinden sonraki safahatı ve açıklamaları hemşehrilerimin bilgisine tekrar sunmak isterim: Milletvekili olduktan sonra hem Genel Kurul'da, hem de 2019 yılı bütçesi görüşmelerinde Plan Bütçe Komisyonu'nda Bakanlığa proje hakkında yönelttiğim sorular cevapsız bırakılmıştı. Bunun üzerine verdiğim 11 Ocak 2019 tarihli yazılı soru önergeme Bakanlık tarafından 29 Mart 2019 tarihinde verilen cevapta, projenin 2019 yılının ikinci yarısında hizmete gireceği belirtilmişti. Projenin 2019 yılında açılmadığı, hepimizin malumu...

Önceki Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Naci Turhan 21 Ekim 2019 ve 9 Ocak 2020 tarihli açıklamalarında devam eden Konya-Karaman Hızlı Tren Hattı Projesinin sinyalizasyon işleri tamamlanarak Konya - Karaman arasında 2020 yılı Mayıs ayında hızlı tren işletmeciliğine geçileceğini ifade etmiştir.

Görüldüğü üzere, kamuoyuna açık ortamlarda bugüne kadar projenin hizmete alınmasıyla ilgili olarak 2021 tarihi hiç bir zaman sözkonusu olmamıştır. Hepimizin bildiği gibi de projenin bitirilmesi için Bakanlıkça verilen 2019 yılının ikinci yarısı ve 2020 yılı Mayıs ayı olarak belirtilen tarihlerde proje bitirilip hizmete alınamamıştır.

Basınımıza yansıyan son bilgiden anlaşılan o ki iktidarın, 2014 yılında kısa sürede bitirileceği sözü vererek başlattığı, her seçimde de propaganda malzemesi yaptığı, ne var ki bugüne kadar hizmete sokamadığı Konya-Karaman Hattı Hızlı Tren Projesini 2020 yılında da hizmete sokması şüpheli! İşin kötüsü AK Parti'nin Karaman'daki temsilcileri tarafından şimdi deniyor ki "2021 baharında başlaması öngörülen test sürüşleri bakan tarafından 2020 Aralık ayına alınmıştı (!), bu tarihin öne çekilmesini Cumhurbaşkanı'ndan istedik." Herhalde bu açıklamadan sonra da ya alkış ya da takdir bekliyorlar! Tam bir eşeğini kaybeden Nasrettin Hoca hikâyesi...

Karamanımız, bir takım yatırımların başlatılmasından sonra uzun süre bitirilmemesi ve sürüncemede bırakılarak faydalanmaktan mahrum edilmesini kesinlikle hak etmemektedir. Bu durum karşısında yapılması gereken, sözlerini yerine getirmeyen atanmış bakanlar ve diğer yürütme temsilcilerinin tutumlarını hafifletmeye yönelik açıklamalar yapmak değil, Karaman'ın ve Karamanlının hakkı olan ve bugüne kadar defalarca verilip tutulmayan sözlere konu edilen hizmetlere bir an evvel kavuşmasına katkı sunmaktır.

Karaman'da eğer; hala “Karaman’dan çok oy alıyoruz, doğru yanlış ne söylesek kabul görür" diye düşünenler varsa büyük yanılgı içinde olduklarını ifade etmek isterim. Kabullenmek zor olabilir ama artık gün, o gün değil!..

Ben şahsım adına belirtmeliyim ki; 2018 Haziran'ında hemşehrilerimin verdiği görevin gereği olarak ve Karaman’ın TBMM’deki bir temsilcisi olarak burada olduğum müddetçe, hemşehrilerime en doğru bilginin ulaşmasını sağlamak için çalışmaya, Karaman’ın haklarını savunmaya ve Karaman'a verilip tutulmayan sözlerin takipçisi olmaya devam edeceğim.

Bu aşamada geçmişte verilen sözlerin hiçbirisinin tutulmamış olmasını bir kenara bırakırsak,  önceki bakan Mehmet Naci Turhan defalarca, hızlı trenin 2020 yılı Mayıs ayı itibariyle işletmeye alınacağını söylemiştir. Kovid-19 pandemisi nedeniyle de yeni normal hayata geçişin 2,5 aylık bir zaman aldığı düşünülürse, Konya-Karaman hızlı treninin en geç yaz sonunda hizmete alınması gerekmektedir. Bunun dışında bir tarihin konuşulması Karaman ve Karamanlı için büyük haksızlık ve kesinlikle kabul edilebilir değildir.

Kamuoyumuzun bilgisine saygılarımla sunarım."

YORUMLAR

  • 0 Yorum