CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse Karaman'da

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse "Umut Her Yerde" projesi kapsamında Karaman'a geldi.

Reklam
Reklam
06 Kasım 2019 - 17:30 - Güncelleme: 06 Kasım 2019 - 18:19

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, Karaman'da İYİ Parti ve Saadet Partisi'ni ziyaret ettikten sonra CHP il binasında partililer ve vatandaşlara hitap etti.

Partililere ve vatandaşlara, "Demek ki sizinde bizim gibi endişeleri var, bu ülkenin geleceğine yönelik endişeleri varki günün bu saatinde buradasınız, iyiki geldiniz iyiki bize güç verdiniz." diyerek başlayan CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Köse genel olarak konuşmasında hükümetin ekonomi, toplumsal barış, eğitim sistemi, dış politikası gibi konularını eleştirdi. 

Genel olarak kendi toprak bütünlüğünü sağlamak için önemli adımlar atan ve uluslarararası hukukun sadece Türkiye için geçerli olduğu tartışılır bir sistemde, "Türkiye'nin uluslararası hukuka saygılı bir politika izlemesi gerektiğini" belirtti.

Uluslararası hukuka saygılı bir politika izlenilmesini gerektiğini belirteren Köse, "Kurucu üyelerinin iran, Irak, Suriye ve Türkiye olacağı Ortadoğu Barış ve işbirliği Teşkilatı'nın kurulmasıyla bölgedeki kökten dinci, mezhepçi, siyasi hareketlere karşı sosyal demokrat değerler ile harmanlanmış bir cumhuriyeti, laik ve barışçı bir politikanın egemen kılınmasının sağlanması gerekiyor. Dış politikanın düzelmesi için. Suriye halkının kendi iradesi ile karar verebileceği bir siyasi çözümün desteklenmesi gerekiyor." dedi.

Doğu ve Güneydoğu'da yapılan büyük yatırımları ve atılan önemli adımları görmezden gelircesine "Bölgesel eşitsizlikleri gidermek gerekiyor. Doğuya bakıyoruz başka şekilde, batıya bakıyoruz başka şekilde." dedi.

İş gücü niteliğini yükseltmek ve ücretler genel seviyesinin artırmak, işletme eko sistemine dönüştürmek gerektiğini söyleyen Köse, "Bölgesel eşitsizlikleri gidermek gerekiyor. Doğuya bakıyoruz başka şekilde, batıya bakıyoruz başka şekilde. Bu eşitsizliklerin düzeltilmesi gerek. Tüm yoksulları aile sigortasıyla tanıştırmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Son verilere göre eğitim harcamalarının %9,8 artarak 176 milyar 452 milyon TL olmasına ve eğitimde atılan yenilikçi adımların olumlu sonuçlar verip uygulamaya birer birer geçmeye başlamasına rağmen eski eğitim sistemi savundu.

İş garantili bir eğitim sisteminin bittiğini belirten Köse, "Eğitim tamamen niteliksizleşti sevgili arkadaşlar. Öğrencilerimizin başarı düzeyi geriledi. Bugün dünya ortalamasına baktığımızda Türkiye artık eğitim anlamında sonlarda gözüküyor. Bilimsel üretim yapması gereken üniversiteler tamamen bilimden uzaklaştı. Nitelikli akademisyenler yurtdışında iş aramaya başladı. Dolayısıyla bu ülkede beyin göçü başladı. Artık gençler Türkiye'de kalmak istemiyor. Çözüm var. Herkes için parasız ve nitelikli eğitim ilkesinden hareketle eski sistemde olduğu gibi 1 yıl okul öncesi, 8 yıl ilköğretim, 4 yıl ortaöğretimden oluşan 1+8+4 sistemine geri dönülmeli. Üniversiteler bağımsız olmalı. Kaliteli üniversiteler yetişmeli. Altyapısı olmayan üniversiteler açılmamalı. 

Partililer ve vatandaşlarla il binasında gerçekleşen toplantı daha sonra basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum