banner56

Ak Parti İl Başkanı Kim Oluyor?

Ak Parti İl Başkanı Mehmet ER'in istifa etmesinin ardından boşalan İl Başkanlığı koltuğu için mülakatlarda sona geliniyor.

Ak Parti İl Başkanı Kim Oluyor?

Karaman yoğun bir seçim dönemini atlarak 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde, 15 yıl sonra Milliyetçi Hareket Partisinin adayı olan Savaş KALAYCI'yı Karaman Belediye Başkanı seçti. Milliyetçi Hareket Partisi 15 yıl sonra Belediyecilik bayrağını Ak Parti'den almış oldu. 

Ak Parti seçimi kaybetmesinin ardından sosyal medyada ve basında bir çok açıklama gerçekleşti. Başarıyı kabullenen çok olur lakin başarısızlığın sahibi kimse olmaz.  Sosyal medya ve basında ses getiren açıklamalar yapılamay devam ederken gözler Belediye Meclisine çevrildi. Bu sırada da Ak Partili grup çoğunlukta olmasına rağmen meclis başkan vekilliğinide kaybetti.

Belediye Meclisi Başkan Vekilliği seçimlerinde kaybeden Ak Parti'den ertesi gün açıklama geldi. Karaman Ak Parti İl Başkanı Mehmet ER Ak Parti'nin resmi sosyal medya hesabından;

"Görmüş olduğum lüzum üzerine 16.04.2019 Salı günü Karaman AK Parti İl Başkanlığı görevimden istifa etmiş bulunmaktayım. Davamızın bir neferi olarak her daim hizmet etmeye devam edeceğim. Tüm Karamanlı hemşehrilerime ve Kamuoyuna saygıyla duyrulur." diyerek istifa ettiğini duyurdu. Bunun üzerine Karaman gözler yeni il başkanının kim olacağına çevrildi.

İstifanın ardından Ankara Ak Parti Genel Merkezi'nden görevlendirilen 3 kişilik heyet Karaman'a geldi. Karaman Ak Parti İl Başkanlığı binasında yapılan temayül oylamasının ardından resmi olarak başvuran isimler ilk başta; "Tamer YILDIZBAŞ, İbrahim KOÇAK, İbrahim Ayhan ŞANCI, Hüseyin MUTLU, Mesut SOYFİDAN, Hüseyin TÜRKSEVER, Keramettin ÖZDEN" olarak açıklandı. Temayül oymalasının sonuçları beklenirken Ankara mülakat için 8 isimi görüşmeye çağırdı. Abidin ÇAĞLAYAN, Ali CEVHER, Fadime GEVREK, Feyzullah TUNÇ, Keramettin ÖZDEN, Murat ÖZTÜRK, Tamer YILDIZBAŞ ve Yusuf BAYRAKTAR mülakata giden isimler oldu. 

Kesin olmayan bilgilere göre Karaman Ak Parti İl Başkanlığı için mülakatların son aşaması olan Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ile yüzyüze görüşecek olan 4 isim kaldı.

Bu isimlerin şöyle olduğu iddia edildi. Avukat Fadime GEVREK, Avukat Murat ÖZTÜRK, Avukat Abidin ÇAĞLAYAN ve Feyzullah TUNÇ.

İddia edilen isimlerden Murat ÖZTÜRK'ün Karamanlı olmadığı biliniyor. Yerel seçimler sürecinde aslen Karamanlı olan fakat Karaman'da ikamet etmeyen Mahmut Sami ŞAHİN'e "ithal aday" söylentilerinden dolayı Ak Partinin oy kaybı yaşamasının en büyük etkenlerinden olduğu söyleniyordu. 

Avukat Abidin ÇAĞLAYAN ise 2 Mart 2017 yılında Karaman 5. Noteri oldu. Abidin ÇAĞLAYAN'ın İl Başkanı olması durumunda ise Noterliği bırakıp bırakmaması gerektiği merak konusu.

Genç Avukat Fadime GEVREK'e ise bazı Ak Partili kesim tarafından sıcak bakılmadığı görülüyor. Sosyal medya üzerinden yapmış olduğu tepki çeken bazı paylaşımları bulunan Fadime GEVREK Ak Parti İl Başkanı Adayı olarak Cumhurbaşkanı ile görüşecek isimler arasında.

Yine kamuoyunda iddia edilen isimler arasında Ali CEVHER'inde olduğu söz edilenler arasında. Sadece 4 isimin haricinde farklı isimler ilede görüşülebileceği söz konusu.

1 - Avukat Fadime GEVREK

2 - Avukat Murat ÖZTÜRK

3 - Avukat Abidin ÇAĞLAYAN

4 - Feyzullah TUNÇ 

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2019, 19:16
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22