Sen Kimsin?

Muhammed Ensar Ağca yazdı...

Reklam
Sen Kimsin?
01 Mart 2021 - 22:05

Üstad Necip Fazıl’ın ifadesiyle:
Bir gençlik! Bir gençlik! Bir gençlik!
Bir gençlik istiyorum!
"Zaman bendedir ve mekân bana emanet! " şuurunda bir gençlik...
"Kim var! " diye seslenilince, sağına ve soluna bakmadan, fert fert "ben varım! " cevabını veren, her ferdi "benim olmadığım yerde kimse yoktur! " duygusuna sahip bir dava ahlâkını kuşanan bir gençlik...

Peygamber Efendimiz (s.a.v),  yaşamı boyunca gençleri önemsemiş ve hayatının her anında da gençliğe değer vermiştir. “Hastalıktan önce sağlığın, yaşlılıktan önce gençliğin önemini bilin” uyarısı ile gençliğin önemini belirtmiştir.

Zira Efendimiz (s.a.v), hicret edeceğinde yatağına en genç sahabi olan Hz. Ali’ yi yatırdı. Kerbela hadisesinde gözünü kırpmadan Efendimiz’in torunu Hz. Hüseyin şehit düştü. Ailesi dininden dönmesi için baskı yaptığında; servetini, malını ve mülkünü bırakan Musab B. Umeyr Efendimiz’in safında yer aldı. O günün şartlarında sağına soluna bakmadan savunduğu davası uğruna gözünü kırpmadan canını feda eden gençler bizlere en somut örnektir. 

Ancak, günümüz eksenine baktığımızda ise tam tersi bir durum ile karşılaşıyoruz. Bugün  ringelman etkisi olarak adlandırılan özellikle gençler üzerinde görülen bir tür hastalık ile karşılaşıyoruz.
Gün geçtikçe daha da yaygın bir hale gelen bu etki, sosyal tembellik ve sosyal kaynama manasına gelmektedir.

Nedir Ringelman etkisi?

Bir organizasyonda bulunan kişi sayısına oran ile kıyasladığımızda, yapılacak işin “birileri nasıl olsa yapar” hissine kapılarak aksamasıdır.
-Örneğin bir müzik grubunu ele aldığımızda bir solist, vokal ve çalgıcılardan oluştuğunu düşünürsek, solist sahneye çıktığı an arka tarafta bulunan grubun diğer üyelerinin gayretleri ve emekleri azalmaktadır.
İp çekme müsabakasında da;
Her yeni eleman kendisinin etkisinin azaldığını düşünerek daha az dikkat ve emek sarf eder. Diğer bir ifadeyle, gruba üye olan bireyler, ipi tek başına çekmesine göre daha az emek harcar.
Bu durumların neticesinde ise bireyin fark edilirliği azaldıkça bireysel olarak sarf ettiği performansın da azalmakta olduğunu görmekteyiz.
Oysa bu mudur doğru olan?
Her doğru herkes tarafından yapılan davranışlar mıdır?
Oysa kimse yokken ben varım diyebilecek miyiz? Ayrıştırmayı bırakıp biz olabilecek miyiz?
Özümüze ve değerlerimize dönebilecek miyiz?

Unutma! Sen kökü mazide kalan atinin, şanlı bir ecdadın varisi bir gençliksin.

Peki Sen Kimsin?
Sen üç kıtaya ferman salan Süleyman’sın, Malazgirt’in kapılarını sen açtın, gemileri karadan yürüterek İstanbul’u 21 yaşında sen fethettin. Sen cepheden cepheye koşan on beşlisin. Sen Kudüs fatihi Selahaddini Eyyubi, Kafkas kartalı Şeyh Şamil’sin. 19 Mays’ta Samsun’a çıkan da sensin 15 Temmuz’da tanklara kendini siper eden de.
Anadolu kıtası büyüklüğündeki dava taşını gediğine sen koyacaksın!


 “Yeter söz milletindir.” diyerek iktidara gelen  Menderes,
"Allah’ın verdiği ömrü O’nun izninden başka alacak yoktur! Biz de O’na teslim olmuşuzdur" diyerek halkın gönlünde taht kuran Özal,
"Bütün uyuyanları uyandırmaya tek bir uyanık yeter diyerek uyuyanları uyandırırken şehadeti tadan
Malcolm X,
“Bizi toprağa gömdüler fakat tohum olduğumuzu bilmiyorlardı.” diyen Aliya İzzetbegoviç,
"İman varsa imkan da vardır. Bir milletin asıl gücü topu tankı tüfeği değil; imanlı ve ihlaslı gençleridir."diyen
Prof. Dr. Necmettin Erbakan,
"Korktukları aslında Recep Tayyip Erdoğan değildir. Asıl korktukları gün ve gün uyandırıp arkasına aldığı Müslümanlardır. Siz hiç Ertuğrul Gazi’yi, Osman Gazi’yi, Fatih Sultan Mehmet’i övgüler ile anlatan bir Avrupa gördünüz mü ki Recep Tayyip Erdoğan’ı övsünler. diyerek gönlümüzde taht kuran mazlumların ve suskunların
hür ve gür sesi,  sensin…


Sen bugünden yarının temelini atan çınarsın!

Muhammed Ensar Ağca


YORUMLAR

  • 0 Yorum