banner56

Karaman'ın İl Oluşunun 30. Yıl Dönümü

Karaman'ın İl Oluşunun 30. Yıl Dönümünü Kutluyoruz

Karaman'ın İl Oluşunun 30. Yıl Dönümü

Karaman'ın il olmasının üzerinden tam dile kolay 30 sene geçti. Eski adı Larende olan ilimiz, zamanın Cumhurbaşkanı Turgut ÖZAL döneminde, 15 Haziran 1989'da çıkan teklif ile 21 Haziran 1989'da resmi gazetede yayımlanarak 3578 sayılı kanun ile Türkiye Cumhuriyeti'nin 70. ili oldu. 


( Karaman'ın Olduğu Gün, Karamanlılar Kutlama Yapıyor ) 15 Haziran 1989

Karaman'ın merkez ilçesi dahil olmak üzere 6 ilçesi bulunuyor. Bunlar sırası ile merkez ilçede dahil olmak üzere Ayrancı, Başyayla, Ermenek, Kazımkarabekir ve Sarıveliler.

Onlarca kültürel ve tarihi mirası içerisinde bulunduran Türkçenin başkenti ilimizde hoşgörü, sevgi ve kardeşliği simgesi Hz. Mevlanın annesi Mümine Hatun meftun bulunmaktadır. Karamanoğlu Mehmet Bey'in memleketi olması ile birlikte Karamanoğlu Mehmet Bey'in de türbesi bulunmaktadır. Manevi önderlerimizden Hz. Yunus Emre ve hocası Hz. Tapduk Emre'de Karaman'da meftun bulunmaktadır. 

Karaman kendine özgü yemek kültürü, geleneksel örf ve adetleri ile farklılığı ile her zaman ziyaret edenlerin zihinlerine kazınmış muhteşem bir ildir. Manazan mağaralarından, incesu mağarasına, Karadağ'dan, Hacı Baba Dağına, Ayrancı Barajından, Yeşildere Barajına, Dünyanın en yüksek 26.cı, Avrupa’nın 6.cı, Türkiye’nin ise 1.ci barajı olma unvanına sahip olan Ermenek Barajı ve Hidroelektrik Santrali'ne, Türkiye’nin Akdeniz kıyılarına paralel olan, Irak sınırına kadar yaklaşık 2.000 kilometrelik bir uzunlukta olan Toros dağları zincirinin bir halkası olan orta Toroslar'a varıncaya kadar onlarca güzelliği büynesinde bulundurmaktadır.

Karaman'ımızla ilgili detaylı tanıtım sayfasına erişmek için buraya tıklayınız...

Karaman Haber
Haber: Oğuz BEKTAŞ / Özel Haber

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2019, 17:06
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22