banner56

GİZEMLİ DAĞIMIZ,KARADAĞ..

GİZEMLİ DAĞIMIZ,KARADAĞ..
Karadağ hikayesi, bitmeyecek bir hikayedir.
Çünkü orada yaşam,sürekli ve doğaldır.
Bünyesinde ki canlılar,tepesindeki karlar veakan ırmakları,o harika dengeyi sağlamak üzere,kendilerine verilen görevi yapmaktadırlar.
Uzaktan tüm heybeti ile insanlara itici gelenancak,o babacan yapısıyla bir çok uygarlığa kucak açmış Karadağ,içinde yaşayan canlıların ödülü olsa gerek,her zaman yeşil ve kıpır kıpır olmuştur.
Koskoca ovaya hakim olan coğrafi yapısıyla da ayrı önem gösteren Karadağ,geçmişten günümüze kadar insanların ilgi odağı olmayı başarmış ve 1800’lü yılların başından bu yana ,çok sayıda bilim insanının incelemelerine konu olmuştur.
….adeta denizden yükselen kayalık bir ada gibi,birdenbire ovadan fışkıran Karadağ…
J.E.Davis’in 1870 yılında yaptığı ziyaretindeki bu sözcükleri,bize fazla söz söyleme olanağı tanımadan Karadağ’ı en kısa ve öz biçimde aktarmış oluyor,bu efsanevi dağ iğçin ilk izlenimlerini bizlere bu şekilde yazıyordu.
Evet;şu anda da Karadağ’a baktığımızda yukarıda ki tanımlamanın ne derece doğru olduğu ve aradan geçen zamanın bu yapıyı bozmadığı,Karadağ ve çevresinin,doğal yapısını koruduğu görülmektedir.
İsminde de belirtildiği üzere,volkanik yapının özelliklerinden dolayı siyah renkte gözlemlediğimiz bu dağımız,doğal bitki örtüsü ile de dikkat çekmekte,yanına yaklaşıldığında yeşilin her türünün sergilendiği bir doğal alan görünümünde olduğu,şu anda da gözlemlenmektedir.
Karadağ’a yolculuk o gizemli görünümle başlayıp,daha gizemli görünümle bittiği,insanları hayrete düşüren bir yapı sergilediği ve bu hayrete düşüren yapının yanında geçmişine ait merak duygusu uyandırdığı,yapılan her yolculukta görülmektedir.Attığınız her adımda geçmişte ki yaşam izlerini bulabileceğiniz,o insanların yaşamı hakkında ki bilgi sahibi olma isteğinizi bir kat daha arttırmakta,zor koşullar altında gerçekleşen ayakta kalma savaşında insanların sarfettikleri gayreti,merak etmek doğal bir tepki olmaktadır.
Bakıyorsunuz dağın tepesinde çok güzel bir manzara olarak niteleyebileceğimiz bölümünde güzel bir yapının kalıntılarını görüyorsunuz,diğer yandan da o güzelim doğanın bizlere verdiği bir armağan olarak niteleyebileceğimiz,yeşilleri,yabani hayvanları ve akan suları görmektesiniz.Kısaca;insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için her türlü olanakların bulunduğu bu dağda,kalıntılardan anlaşılacağı üzere türlü uygarlıklar yaşamış ve o dönemde yaşamlarını sürdüren insanlara ev sahipliği yapmıştır.Bir kale görünümünü andıran Karadağ,barındırdığı insanlara güven vermektedir.Bu güven o dönemlerde yenilen ekmek,içilen su kadar hayati önem taşımaktaydı.İnsanların çevreden gelecek saldırılardan korunmak için yapılar yaptığı bu dönemde ,dağın tepesine yerleştirilen birimler ile koskoca ova göz önünde tutuluyor,bir hayvanın bile hareketi gözlem altında tutularak,rahat bir yaşam sürmeleri sağlanıyordu.İşte;bu güvence,insanları orada yaşam sürmeye itmiştir.Ve,öyle de olmuştur.Kaleler,manastırlar,darphaneler,sarnıçlar kurulmuş,yerleşim birimlerinde olması gereken ne varsa,bu tepelere yapılmıştır.Zamanla çok büyük yıkıma uğrasalarda,şimdilerde kalıntılarına rastladığımız bu birimler bizlere geçmişten bilgiler veriyor,yaşayan insanların durumunu gözler önüne sermeye yetiyordu.
Geçmişte insanlar yaşmlarını sürdürmek üzere buraları seçmişler ama,günümüze kadar da bir çok insan buraları araştırmak,geçmişte ki yaşamı gözler önüne sermek üzere,Karadağ2ı seçmişlerdir.Özellikle Hıristiyanların yerleşimlerini gözler önüne sermek için yola çıkan araştırmacılar,çok fazla heyecan yaratan bu manzara karşısında çalışmalarını daha istekli yapmışlar,Karadağ üzerindeki gizemli yaşamı çözmeye çalışmışlardır.Avrupa’da ki tarih derslerinde yer alan Binbirkilise Kalıntıları,tüm Hıristiyanlar tarafından tanınmış,onların ilşgi odağı haline gelmiştir.
Araştırmacıların birinin gelip,birisinin gittiği bu dağda,değişik araştırmalar yapılmış,çeşitli kitaplara konu olmuştur.Fotoğrafları çekilmiş,resimleri yapılarak günümüze aktarımı sağlanmıştır.
Daha sonra ayrıntılı olarak inceleyeceğimiz bu ziyaretler sonrası Karadağ,tüm dünyanın tanıdığı bir dağ olarak tarihe geçmiştir.

Rıza DURU
Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2018, 08:40
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22