banner56

Burası Karaman "Göktepe Köristanı (Ören Yeri)"

Burası Karaman başlığı altında Karamanımızın kültürü, tarihi, örf, adet ve geleneklerini yazılı, görsel veya videolu olarak sizlerle buluşturuyoruz.

Burası Karaman "Göktepe Köristanı (Ören Yeri)"

Karamanımızın gezilmedik, görülmedik veya saklı kalmış bir çok tarihi ve değerli tarihleri keşfedilmeyi bekliyor. Keşfedilenler ise bizlere Karaman'ın geçmişten günümüze kadar içinde barındırmış olduğu değerli tarihi sunuyor. Bunlardan biriside Karaman'a bağlı Sarıveliler ilçemizde bulunan Göktepe Köristanı (Ören Yeri).

Göktepe kasabasının yaklaşık 5 km. güneybatısında klasik devirlere ait bir yerleşim yeri ve kaya mezarları bulunmaktadır.

Burada mezarlar, genelde kaya yüzeyi düzeltildikten sonra, kireçtaşı içine, odalar halinde oyulmuştur. Giriş üzerleri genelde üçgen alınlıklıdır. Bazı mezarlıkların alınlıklarına, mezar sahiplerinin kabartma resimleri yapılmıştır.

Bazı mezarların üçgen alınları içerisinde, Medusa (Yunan Mitolojisinde saçları yılanlarla örtülü, korku verici görünümde olan üç kızkardeşten biri) başı ve aslan figürleri işlenmiştir. Mezar girişleri, sağlı sollu yarım sütuncuklar ve yuvarlak sütunlarla dekore edilmiştir.

Bazılarının üzerinde kitbesi bulunmaktadır. Bir kaç mezar, kaya yüzeyi kare formda düzeltildikten sonra, basık kemer şeklinde 1 m. kadar bir derinlikte tekrar düzenlenmiş ve kare şeklinde küçük giriş yapılmıştır.

banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22