banner56

Varislerden Ameliyatsız Kurtulmak Mümkün

Karaman Devlet Hastanesi Girişimsel Radyoloji Uzmanı Uzm.Dr. İsmail Karluka, Birçok organ sisteminin daha önce ameliyatla yapılan tedavileri artık ameliyatsız olarak yapılabildiğini söyledi.

Varislerden Ameliyatsız Kurtulmak Mümkün

Karaman devlet Hastanesi Girişimsel Radyoloji Uzm.Dr. İsmail Karluka, varis ve damar tıkanması tedavisinde kullanan güncel tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verdi.

Girişimsel Radyoloji Uzm.Dr. Karluka, “Karaman Devlet Hastanesi Girişimsel Radyoloji konusunda hastalara son teknoloji tedavileri uyguladıklarını, Girişimsel Radyoloji bölümümüzde; anjiyografi, bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi, manyetik rezonans gibi görüntüleme yöntemleri eşliğinde ciltteki küçük bir kesik ten veya damar içinden özel iğne, tel, kataterler kullanarak tanı ve tedavi hizmeti sağlıyoruz.” İfadesini kullandı.

Girişimsel Radyoloji Nedir? Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

“Girişimsel radyoloji, anjiyografi, ultrason ve bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme yöntemlerini teknolojik cihazlar kullanarak, ameliyatla yapılan tedavileri artık ameliyatsız yapan bölüm olduğu söyleyen Uzm.Dr. Karluka,  Girişimsel Radyoloji göz hastalıkları ya da kalp hastalıkları uzmanlığı gibi tek bir konuya odaklı olmadığını, Birçok organ sisteminin daha önce ameliyatla yapılan tedavilerini ameliyatsız olarak yapar. Girişimsel radyoloji alanı kalp damarı dışında, anjiyo ile yapılan tüm damar tedavilerini (tıkanma, balonlaşma, kanama gibi) hastalıkların tedavisinde önemli rol almaktadır. İğne biyopsilerini, vücut içindeki sıvı ve kist tedavileri yapar. Bazı kanserleri (özellikle karaciğer) tedavi eder. Varis tedavisi yapar. Görüldüğü gibi damar hastalıkları önde olmakla birlikte pek çok değişik hastalığı tedavi eder. Tüm işlemlerde ortak nokta tedavilerin bir iğne deliğinden girilerek yapılması ve ameliyata gerek olmamasıdır. Girişimsel Radyoloji ’de, damar sertliğinin oluşturduğu damar tıkanıklıkları ve bunların ortaya çıkardığı hastalıklar tedavi edilir. Ayrıca, onkolojik hastalıkların tedavisinde; özellikle karaciğer kanseri, böbrek kanseri, pankreas kanseri ve akciğer kanseri tedavisinde kullanılır. Bacak varislerinin tedavisinde, ana atar damar olan aort'un genişlemesinde, yani aort anevrizmasında etkin olarak kullanılmaktadır. Hastaya en az acı verecek ve onun konforunu en az bozacak şekilde yapılan tedavi yöntemleri kullanıldığını söyledi.”

Girişimsel Radyoloji Uzm.Dr. Karluka, Uygulanan tedavi işlemlerin süresi, cerrahi işlem süresine oranla, oldukça kısadır. Bu da, komplikasyonların ve sonradan ortaya çıkacak dezavantajların daha az olmasını sağlar. Genel olarak genel anestezi gerekmez. En uzun işlem iki saati geçmemektedir. Bir hastanın, Girişimsel Radyoloji tedavisine karar verildiğinde, o hastanın gece 24.00'den sonra yemek yememesi yeterlidir. Sabah aç karnına gelmeleri ve varsa kullandıkları ilaçları yanlarında getirmeleri yeterli olacaktır.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2019, 09:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER