banner56

O Gıdalar Okullarda Satılabilecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bundan böyle, sadece protokolde belirlenen şartları taşıyan gıdalar okullarda satılabilecek. Anne ve babalarımız, okul ortamında faydası şüpheli gıdaların çocukların erişimine açık olmayacağını bilecek ve çocuklarını bu ortama daha rahat teslim edecek" dedi.

O Gıdalar Okullarda Satılabilecek

Beslenme Dostu Okul programının ilk şartı Beyaz Bayrak sahibi olmaktır” diyen Koca, şöyle konuştu: “Bu okullarımız, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından sürekli denetlenmektedir. Denetlemelerde kantinlerde satılan ürünlerin belli standartlar dahlinde olup olmadığı kontrol edilmektedir. Okul kantinlerinde satılan, beslenmeye katkısı şüpheli ancak çocuklarımıza cazip geldiği için aşırı tükettikleri gıdalara karşı 2013 yılında mücadele etmeye başladık ve 2016 yılında da Milli Eğitim Bakanlığımızın üstün gayretleri ve bu konudaki kararlılığı sonucu okullarda şekerli, kolalı gazlı içecekler ve cipsler, şekerlemelerle çikolataların satışına sınırlama getirildi.”

Yürütülen program çerçevesinde okulların yüzde 40'ına yakınının "Beslenme Dostu Okul" unvanı aldığını ifade eden Koca, tüm okulların yarısının ise sağlık ve hijyen konusunda kalitelerini belgelendirerek "Beyaz Bayrak" sahibi olduğunu kaydetti. Bakan Koca,hedeflerinin tüm okullara bu konulardaki çalışmaları tamamlayarak belgelerini teslim edebilmek olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2019, 15:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER