Karaman'daki Antikor Testleriyle İlgili Merak Ettikleriniz Bu Haberde

Karaman'da korona virüs (Covid-19) salgınına karşı bağışıklığın tespiti için 2 bin 300 hanede gerçekleştirilecek olan antikor testleri 15 Haziran'da uygulanmaya başladı.

Karaman'daki Antikor Testleriyle İlgili Merak Ettikleriniz Bu Haberde
17 Haziran 2020 - 17:41

Tüm Türkiye'de olduğu gibi Karaman'da da korona virüsle mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından planlanan ve ilimizde de 2 bin 300 hanede uygulanacak olan "Yaygın Test Uygulaması" 15 Haziran itibarıyla uygulanmaya başladı.

Bu kapsamda antikor, ve PCR testleri ile korona virüse karşı ilimizdeki bağışıklık durumu ve hastalık taşıma düzeylerinin tespit edilmesi hedefleniyor.

Test kimlere yapılacak?

TÜİK tarafından istatistiksel verilerek göre belirlenen adresler ziyaret edilecek.

Gelmeden önce telefonla arayacaklar mı?

Ekipler hanelere gelmeden önce telefonla arayıp bilgilendirme yapmayacak. Hanelere geldiklerinde önce vatandaşlara kendilerini tanıtıp kimliklerini gösterecek ve ardından çalışmalar hakkında bilgiler verecek.

Testi yaptırmak zorunlu mu?

Antikor testlerinin yapılması için belirlenen hanelerde bireylerin testi kabul etmemesi halinde, ekipler yedek olarak kaydettikleri başka adreslere gidecek. Yani testi yaptırmak zorunlu olmayacak.

Antikor testi nedir?

İnsanlar, hastalığa yol açan virüslere maruz kaldıklarında, kan ve dokularda yaşayan antikorlar üremeye başlar. Bu antikorlar, virüse yapışarak, kendisini kopyalamasını ve enfeksiyonun vücutta yayılmasının önüne geçer.

Antikor bir diğer adıyla seroloji testi, vücudun bu antikorları üretip üretmediğine bakıyor.

Bu antikorların tespit edilmesi, kişinin çok büyük ihtimalle yeni tip koronavirüsün yol açtığı COVID-19 hastalığını geçirdiğini gösteriyor.

Bazı testlerle bu antikorların miktarı da ölçülebiliyor.

Ancak şu an dünyanın bazı yerlerinde kullanılan testler genel olarak antikorun var olup olmadığına bakıyor.

Antikor testleri, kan tahlillerine benziyor.

Bir miktar kan alınıyor ve daha sonra laboratuvar ortamında bu numunenin antikor içerip içermediğine bakılıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum