banner56

Kalp ameliyatı ol 5 günde ayağa kalk

Kalp cerrahisindeki yenilikler hastaların eski hayatlarına kısa sürede dönmesini sağlıyor.

Kalp ameliyatı ol 5 günde ayağa kalk
Kalp ve damar cerrahisinde uygulanan yeni yöntemler sağlık sektöründe çığır açtı. Son 10 yıldır yaşanan gelişmelere bağlı olarak, ameliyat sonuçları çok daha iyiye gidiyor. Örneğin, açık kalp ameliyatı geçiren bir hasta, ortalama 8-10 gün hastanede yatmakta, daha sonra da 1 aylık nekahat dönemi geçirmekteydi.

Dolayısıyla önemli bir işgücü kaybı ortaya çıkmaktaydı. Ancak yeni gelişmelerle bu işlemin daha kansız, daha ufak deliklerden, kalbi durdurmadan yapılabilmesi fikirleri ortaya çıktı. Medicana Çamlıca Hastanesi Kalp Ve Damar Cerahisi Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul, “İlk önce kalbi durdurmadan, çalışan kalpte by-pass operasyonları başarıyla gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Daha sonra bu operasyonun çok daha küçük bir insizyondan yapılabileceği ortaya kondu ve buna “Pencere Ameliyatı” adı verildi. Sonraki yıllarda, kapak operasyonları da bu yöntemle yani ufak bir delikten yapılmaya başlanmıştır. Bu yöntemin en belirgin avantajları hastanın daha az ağrı hissetmesi ve daha çabuk ayağa kalkabilmesidir. Bu yöntemle, 4-5 gün içerisinde taburcu olup kısa sürede işine dönebilmektedir” dedi.

KÜÇÜK BİR KESİYLE AMELİYAT

Geçtiğimiz günlerde kalp hastası Vildan Çavdar'ı başarılı bir operasyonla hayata döndüren Prof. Dr. Yavuz Beşoğlu, “Bizim avantajımızın 2 nedeni vardı; 1.'si minimal invaziv, 2.'si kalbi durdurmadan kalp kapağını tamir etmemizdi. Meme dış kenarından 5-6 cm’lik küçük bir kesiyle, kalbi durdurmadan kapakçığın yaprakçıklarına yeniden bir formasyon verdik. Hasta 4. gün hiç ameliyat olmamış gibi iyiydi" diye konuştu.

CİNSEL VE SOSYAL PROBLEM YARATMAZ

- Kanama riski azdır.

- Enfeksiyon riski düşüktür.

- İyileşme süresi çok daha hızlıdır.

- Hasta kendisi dahi ameliyat yerini göremez.

- Estetik olarak ve psikolojik yönden hasta ameliyat olmamış gibidir.

- Cinsel ve sosyal problem yaratmaz.

- Ameliyat sonrası hasta istediği pozisyonda yatabilir. Yemekten sonra bunu yapmayın!
Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2014, 22:13
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22