banner56

Dünyada her 3'kişiden 1'inin ölümü hipertansiyona bağlı

Dünyada her 3 kişiden birinin ölüm nedeninin hipertansiyon ile bağlantılı olarak meydana geldiği dile getirildi.

Dünyada her 3'kişiden 1'inin ölümü hipertansiyona bağlı
17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü nedeniyle Elazığ'da Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. İbrahim Halil Akkuş açıklama yaptı. Hipertansiyonun önemine değinen Akkuş, "Hipertansiyon küresel bir halk sorunudur. Dünyada kalp ve damar hastalıklarından yılda 17 milyon kişi ölmektedir. Dünyada her üç kişiden birinin ölümü hipertansiyon ile bağlantılı olarak meydana gelmektedir. Hipertansiyonun gelişimi sağlıklı bireylerde kalıcı sağlıklı yaşam davranışları,Sağlıklı beslenmek, Kilo vermek, Düzenli fiziksel aktivite, tuz kullanımının azaltılması ve toplumun sağlıklı yaşam biçimini benimsemesi sayesinde önlenebilir" dedi.

HER 5 KİŞİDEN BİRİ HİPERTANSİYON

Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'nın 15 yaşından büyük kişilerle yapmış olduğu Kronik Hastalıklar ve Risk Faktörleri saha çalışması verilerine göre her 5 kişiden biri hipertansiyon hastası olduğunu kaydeden Akkuş, "Çalışmada tansiyon ölçümü ile ilk kez hipertansiyon teşhisi konan, daha önce hipertansif olduğunu bilmeyenlerin oranı yüzde 8,8'dir. Hipertansif bireyler koroner kalp hastalığı ve serebrovasküler hastalık için risk altındadırlar. Tütün kullanımı, obezite, yüksek kan kolesterolü, diyabetes, mellitus gibi risk faktörleri hipertansiyonla birleştiğinde kalp krizi ve inme riski artar. Tanı konulmamış ve kontrolsüz hipertansiyon tüm dünyada inmenin en önemli nedenidir. Hipertansiyonun erken tanı ve tedavisi kardiyovasküler riski azaltarak inme ve kalp krizinin önlenmesinde hayati önem taşır. Kan basıncı seviyesi inme ve koroner kalp hastalığı riskiyle ilişkilidir. Kontrolsüz kan basıncı ile bağlantılı olarak, kalp ve böbrek yetmezliği, periferik damar hastalığı ile Göz damarında hasar, görme kaybı gelişebilmektedir" diye konuştu.

Hipertansiyonu olan bireylerde ilaç tedavisinin uygulanmasının kan basıncı kontrolü için tek başına yeterli olmadığını ifade eden Akkuş, "Hipertansif bireylerde hipertansiyonun farkındalığı, ilaç kullanımı ve kan basıncı kontrol oranları düşüktür. Hipertansif bireyler sağlıklı beslenmeli,Fazla kilolu ise kilo vermeli, Fizik aktivitelerini düzenli yapmalı, Tuz kullanımı azaltmalı, Düzenli muayene ve tetkiklerle hastalığın takibine önem vermelidir.İlaçlarını önerilen dozda ve sürede, aksatmadan kullanmalı, kan basıncını düzenli izlemeli ve izlenmesini sağlamalıdır" şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2014, 22:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER