banner56

Dikkat Sakın Bu Suyu İçmeyin

Güneş ışığının altına bekleyen sular çok büyük tehlikeler saçıyor.

Dikkat Sakın Bu Suyu İçmeyin

Sağlıklı Su Derneği'nin (SASUDER) Başkanı Orhan KORKUSUZ; pet şişelerde uzun süre bekletilen veya direkt güneş ışığının altında bekletilen suların insan sağlığını büyük oranda tehdit ediyor.

Yaz günleri oldukça fazla su tüketiyoruz. Bununla birlikte su içtiğimiz kaplarında önemli terkar gündemimize girmekte. Yani pet şişeler ve damacanalar konusu gerçekten sağlığımız açısından önemli bir konu.

Sağlıklı Su Derneği (SASUDER) Başkanı Orhan KORKUSUZ, pet şişeler, damacanalar ve plastik olan her türlü su kablarının içerisindeki suyun uzun süre bekletilmesi veya güneşte bekletilmesi insan sağlığını fazlasıyla tehdit ettiğini açıkladı.

İçecek olduğumuz suların satış noklarında dolaplarda veya serin yerlerde bekletilmesi gerektiğini söyleyen Orhan KORKUSUZ; "Ancak, satış noktasına gelene kadar, özellikle üretim noktaları ve toptancılarda suyun güneşte bekleyip beklemediğinden emin olmak mümkün değil. BPA, suyun damacana ya da plastik şişede bekleme süresi ve ısıya maruz kalma oranına göre, sıvıya geçer. Dışarıda iken su alacaksanız mutlaka cam şişelerde satılanları tercih edin. Evlerinizde ise musluk suyunu, NSF belgesi olan arıtıcılardan geçirerek için. Sonrasında da mutlaka cam sürahi ya da şişelerde saklayın" dedi.

BPA Neden Önemlidir?

SASUDER Başkanı Orhan KORKUSUZ, "Bu sıcak günlerde hemen herkesin elinde pet şişede su görüyoruz. Ancak pet şişeler, özellikle de güneş altında bekletilmiş olanlar, BPA (BisfenolA) riski taşıyor. Yapılan araştırmalar plastiğin hammaddesinde bulunan BPA’nın özellikle kadınlık hormonu olan östrojeni taklit ederek erkeklerde infertiliteye yol açabileceğini; kalp hastalıklarından hormonal sorunlara, kanserden gelişim bozukluğuna kadar pek çok hastalığa sebep olabileceğini ortaya koyuyor" dedi.

Önemli olan konulardan biriside anne adaylarının damacana ve pet şişelerden su içmemesi konusu. Bu konuyla ilgilide ciddi uyarılar yapan KORKUSUZ; fetüse de geçebilen BPA, erken doğum riskinin artmasına, çocuklarda ve gençlerde davranış bozukluklarına yol açabildiğini belirtirken yaz mevsiminde sağlıklı su içmek isteyenlere cam şişelerde satılan ya da su arıtma cihazıyla arıtılan suyu önerdi.

Su Arıtma Cihazı Alırken Belgelerine Kesinlikle Dikkat Edin

"Su arıtma cihazları, sağlıklı su elde etmek için doğru alternatiflerdir. Arıtma alacaksanız, ürünün tamamını kapsayan garantisi olup olmadığını mutlaka sorun. Merdiven atlı ürünlere itibar etmeyin ve NSF belgesi olanları tercih edin" diyen Orhan KORKUSUZ artıma ürünlerini aldıktan sonra da bakımlarının yapılmasının önemli olduğunun altını çizdi. 
"Türkiye’de standartlar oluşturuluncaya kadar, kabul ettiğimiz geçerli, en büyük standart, NSF belgesidir. Su arıtma cihazı alacak olanlar sadece ürünün birkaç parçasında değil tamamında bu belgenin olduğundan emin olsunlar. Vatandaşlarımız bu belgeleri almış markaları öğrenmek için nsf.org adresine bakabilirler" dedi. 

İhlas Haber Ajansı

banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22