banner56

Anne Babalar DİKKAT

İnternet Üzerinden Çocuklarımızın Oynadığı (Sözde) Oyunlar Virüs Saçıyor

Anne Babalar DİKKAT

Mavi Balina gibi oyunların çocukları ölüme sürüklediğini belirten Prof. Dr. Eda Balkaş Erdoğan, ailelere, “Çocuklarınızla zaman geçirin” tavsiyesinde bulundu.


Son olarak bir Adana’da 13 yaşındaki Emine Karadağ adlı bir çocuğun oyundaki talimatları yerine getirerek babasının av tüfeği ile intihar etmesini değerlendiren İletişim Bilimleri ve Aile İçi İletişim Uzmanı Prof. Dr. Eda Balkaş Erdoğan, “Çocuklarımızla kurduğumuz bağlar, hayatlarının bir parçası olmak bu kadar önemli. Etkili iletişim, yani onların söylediklerini duymak, hatta gerçekten dinlemek, sözlerine kulak vermek, bir sorun yaşadıklarında size gelip anlatmalarını sağlamak lazım. Bunlar olmayınca, ya da kopukluklar başlayınca, çocuklar ailenin yerine dijital oyunları, teknolojiyi ve teknoloji meraklısı arkadaşları koyar. Tüm zamanlarını bu oyunlarla geçirmeye başlarlar. Sömestre tatilinden unutulmaz gözlemlerle döndüm. Tatil yaptığımız otelde, tüm çocuklar, abartısız yaşları 7-12 arasındaki tüm çocuklar ellerinde tablet ve cep telefonlarıyla, ekrana yapışmış haldeydiler. Hatta beynime öyle bir görüntü kazındı ki, anlatamam. Otelin geniş ve uzun koridorlarında ellerinde tablet ve telefonla yürüyen çocuklar... Önlerine bakmadan, gözlerini kırpmadan İnanılmaz bir görüntüydü. İşte burada yoksunluk ,bağımlılık, onsuz yapamama duygusunu görüyorsunuz ki çok tehlikeli. Anne babalar da çocukların yanlarında hiçbir şey demeden bu süreç sanki normalmiş gibi yürüyorlar.

Sevgili anne ve babalar, siz rahat tatil yapacaksınız diye, çocuklarınızın teknolojiye gömülmesine nasıl izin verirsiniz? Çocuklar düzgün yürüyemiyorlardı bile. Elindeki ölüm saçan teknolojiyi bırakamıyorlar belli. Ama tatilde sizler çocuklarınızla birlikte planlar yapıp, onlarla gerçekten bir şeyler paylaşıp, onları dinlemezseniz, sizlerin de ellerinde tablet ve telefonlar olursa, o zaman yaklaşan tehlikeleri de göremezsiniz. Çocuklarımızı bu dijital tehlikeden korumak ancak etkili iletişimle mümkün olur. Çocuğun hayatının içinde olmakla mümkün olur. Gerekirse teknolojiyi de paylaşın lütfen.. Oynadığı oyunlarla ilgilenin. Kontrol amaçlı değil sadece paylaşım amaçlı. Ben aynı zamanda bir anneyim ve öyle yapıyorum. Kızımla birlikle oynuyoruz. Onunla teknolojiyi paylaştığım için, zararlarını anlatmam da daha kolay oluyor. Yasaklar çözüm değil. Anlatmak, bıkmadan, usanmadan anlatmak gerekir. Çocuğunuzla yakın olmadıkça, onu koruyamazsınız. Yakın olmak için önyargıları bırakın" diye konuştu.

Mavi Balina’yı kimler duydu?
Herkes duymuştur mutlaka.
Peki kimler gördü bu oyunu?
Hiç kimse!
Çünkü Mavi Balina bir oyun değil, bir virüs.
 Adana’da, 13 yaşındaki Emine’nin Mavi Balina’ya özgü talimatlarla intihar etmesi sonrası bu mesele yeniden gündemde.

Ebeveynler endişeli, hatta çocuklarının telefonlarını karıştırıp hangi oyunları indirdiğini incelemekle meşguller muhtemelen.
Ama yanlış alarm!
Bu bir oyun da, aplikasyon da değil.
Mavi Balina konusunu araştıran, bu konuda Emniyet’le çalışan Psikolog Dr. Mehmet Şakiroğlu söylüyor bunları.
Bu üzücü olayın ardından konuştuğumuzda, herkesin hikayeyi yanlış bildiğinden söz etti ve tane tane anlattı:
Diyelim ki çocuk bilgisayarda dizi izlemek ya da oyun oynamak için bir siteye giriyor. Siteden çıktığında, mavi bir ekran görüyor bilgisayarında...
‘Eyvah’ diyor ve panik oluyor; ‘gitti milyarlık bilgisayar!’ Şu unutulmasın ki, stresini arttırdığınız bir çocuğa her şeyi yaptırabilirsiniz! Çocuk panikteyken, bir dosya geliyor önüne.
Bir antivirüs programı. Seviniyor, tıklıyor.
 Ekran geri gelince de virüs temizlendi sanıyor.
Aslında bilgisayara bir bilgi paylaşım programı yükleniyor.
Yani çocuğun kamerası kullanılıyor, odası izleniyor.
Bir ergenin utanacağı şeyler çıkmaz mı o odadan peki?
 Çıkabilir; kıyafet değiştirmek de, ayıp bir telefon konuşması da buna dahil olabilir.
Çocuk bu görüntülerle tehdit ediliyor, telefon numarası isteniyor. O telefon verilince de mesajla sürekli talimat alıyor.
Yani sistem çocuğun utancını ve stresini sürekli aktif tutuyor. Bu bir manipülasyon sistemi ve çocuğa istediği her şeyi bu yolla yaptırabiliyorlar.
Anne baba, çocuğuyla anlaşma yapsın!
Mavi Balina ya da benzeri tehlikelere karşı anne ve babaların yapması gereken tek şey var: Çocuklarıyla en baştan bir anlaşma yapmak. “Birisi senden telefonunu, adresini isterse asla verme!” Anlaşma bu. Dr. Mehmet Şakiroğlu şu öğüdü veriyor: Çocuklarınız şunu önceden bilmeli...
“Ben seni yaşadığın şey yüzünden asla eleştirmeyeceğim ve yargılamayacağım. Sadece senden böyle bir şey istenirse bana söyle.”
Çocuklar başlarına benzer şeyler gelmeden önce bu güvene sahip olmalı.
Bu nokta çok önemli çünkü bu sistemde çocukların utanç duygusu kullanılıyor.
Dr. Şakiroğlu’nun söylediği önemli bir detay daha var…
Türkiye’de Mavi Balina olayı yok!
Emine’nin hikayesi ve odasında bulunan talimatlar Mavi Balina’ya işaret ediyor ancak altından bambaşka şeyler de çıkabilir.
Zira Emniyet’teki soruşturmalar sonrası olan şey bu.
Tabii suçu oyun diye tanımlanan bir şeye atmak en kolayı, bu toplumu rahatlatıyor.
Bu açıklamalar önemli ve anne babaların kulağına küpe olmalı.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2019, 10:35
banner71
YORUM EKLE
YORUMLAR
Suat kürekçi
Suat kürekçi - 11 ay Önce

Bu pislik bir virüs terörü ve ancak devlet eliyle bunu yapan yayınlayan genç beyinleri zehirleyerek intihara kadar götüren zombi hapı gibi dir ancak devletimizin güçlü elleriyle durdurulur yoksa gençlik mahvolur

SIRADAKİ HABER

banner23

banner22