banner56

SADECE 85 KM UZAĞIMIZDAKİ BÜYÜK HAZİNE

Belki Bazılarının Varlığından Haberdar Bile Olmadığı Muhteşem Güzellik Meke Krater Gölü'nün UNESCO Küresel Jeopark Ağına Girmesi İçin Çalışmalar Başlatıldı.

SADECE 85 KM UZAĞIMIZDAKİ BÜYÜK HAZİNE

Meke Krater Gölü, Konya'nın Karapınar ilçesinde, sönmüş bir volkan kraterinin gaz patlaması sonucu suyla dolmasıyla oluşan ve ortasında adacıklar bulunan göldür. Karapınar-Ereğli yolunun 7. km'sindeki sapaktan 2 km içeridedir. Göl ve birincil krater çukurunun uzunluğu 800 metre, genişliği 500 metredir. Geçtiğimiz yıllardaki yağışlardan ve hava sıcaklığının Konya ovasında fazlası ile hissedilmesinden dolayı göl eski görünümünü kaybetti. Meke Krateri Gölü 21 Temmuz 2005 yılında Dünya Mirası sit alanı olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda burası dünyanın nazar boncuğu olarakta bilinir ve her yıl yüzlerce turist  ziyarete gelmektedir. Özellikle kış bitiminde karların eriyip suların kraterin etrafını çevirdiği zaman eşşsiz manzaraların ortaya çıktığı bu değerli mirasımızın, şu günlerde UNESCO Küresel Jeopark Ağına girmesi için çalışmalar yapılıyor.

Konya ovasının tarımsal faaliyetlerin yoğun olarak yürütülmesine bağlı olarakta yer altındaki su seviyelerimizin azalmasından dolayı son yıllarda 320 obruğun oluştuğu görüldü. Şuan da Jeolojik Miras olma yolunda çalışmaların devam ettiği Meke Gölü ve Krateri Karaman'a sadece 85 Km uzaklıkta. Bölgenin Jeolojik açıdan önemi ve turizmin arttırılmasından dolayı ilimiz Karaman'a da büyük katkısının olacağı düşünülüyor. Size tavsiyemiz; daha önce Meke Gölü Kraterini görmeyenler kesinlikle bu güzelliği görmeli ve bir gün batımında semaver keyfini kaçırmamalıdır.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2019, 18:07
banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22