Karamanlı Genç Everest'e Çıkıp Saz Çaldı

Karamanlı genç Everest'e çıkıp, 5643 metrede saz çalıp türkü söyledi.

06 Kasım 2019 - 09:13 - Güncelleme: 06 Kasım 2019 - 09:57

Karaman'ın Ermenek ilçesinde doğan ve 18 yıl boyunca Ermenek'te yaşadıktan sonra Üniversite öğrenimini tamamlamak için Ankara'ya giden Karamanlı genç Anıl Ünlü, 5643 metreye çıkarak Everest'te saz çalıp türkü söyledi. Yaklaşık 12 günlük bir yürüyüşün ardından Nepal'in Everest bölgesinde bulunan 5643 metredeki Kalapatthar zirvesinden dünyaya seslenen Karamanlı genç sözleri Pir Sultan Abdal'a ait olan "Ey benim divane gönlüm" adlı türküyü saz çalarak seslendirdi.

Dünyada en yüksek irtifada saz çalıp türkü söylemiş insan olarak Guinness'e aday

5 yıldır dünyayı dolaşan bir gezgin olan Ünlü, son 3 yıldır gittiği her yere sazınıda götürüyor. Gezgin Karamanlı genç 5643 metredeki Kalapatthar zirvesinde saz çalıp türkü söyleyerek dünyada en yüksek irtifada saz çalıp türkü söylemiş insan olma ünvanıyla ilgili olarak Guinness rekorlar kitabınada başvusunu gerçekleştirdi.

Bir video paylaşım platformunda paylaştığı videosuyla kısa sürede sesini duyuran Karamanlı genç videosunun altına ise şu açıklamalarda bulundu.

"Merhaba, ben Anıl ÜNLÜ. 5 yıldır dünyayı dolaşan bir gezginim. Son 3 yıldır da gittiğim yerlere sazımı da taşıyorum. Gittiğim yerlerin kültürlerini, yemeklerini ve müziklerini tanırken onlara biraz da bizim kültürümüzü tanıtıyorum. Bu zamana kadar müziğimizle ilgili aldığım tepkiler, sazımı sürekli yanımda taşıma yöneltti beni.

2019'un Eylül ayında başladığımız Everest Ana Kampı yürüyüşümüzde de yanımdan ayırmadım ve Everest manzarasının en güzel göründüğü yerlerden birisi olan Kala Patthar zirvesinde sazımla, sözleri Pir Sultan Abdal'a ait olan, Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu'ndan dinleyerek hayran kaldığım "Ey benim divane gönlüm" türküsünü seslendirdim.

İnternette araştırdığım bilgilerin ışığında, bu türküyle dünyada en yüksek irtifada saz çalıp türkü söylemiş insan oldum. Guinness rekorlar kitabına da başvurumu gerçekleştirdim, cevap bekliyorum.

İyi seyirler dilerim :)"

YORUMLAR

  • 0 Yorum