Karaman'da Tek Başlı, Çift Gövdeli, Sekiz Bacaklı Kedi Görenleri Şok Etti

Karaman'da doğum yapamayan kedi getirildiği veterinerde doğuma alındı. Sezeryana alınan kedinin ölü doğan yavrusunun tek başı, çift gövdesi ve 8 ayağı olması görenleri şaşkına çevirdi.

Reklam
20 Ağustos 2019 - 17:06 - Güncelleme: 20 Ağustos 2019 - 17:14

Karaman'da, Rüveyda Tırtır beslemiş olduğu kedisinin gece saatlerinde doğum yapmak üzere olduğunu farketti. Fakat kedisinin sabah saatlerine kadar doğumu gerçekleştiremediğini görünce veteriner hekim Bilge Koçak'a başvurdu.

Gebe kedi, veteriner hekim Bilge Koçak tarafından hemen sezaryene alındı. Sezaryen sonrası anne kedinin 3 yavrusuda ölü olarak doğdu. Fakat ölü doğan yavrulardan birisinin tek başı, çift gövdesi ve 8 ayağının bulunduğunu görenler gözlerine inanamadı.

Daha önce hiç bir böyle vaka ile karşı karşıya gelmediklerini belirten veteriner hekim Bilge Koçak, "Müşterimizin kedisinin gece saat 01.00 gibi sancısı başlamış. Kedinin bir tanesinin kuyruk bölgesi çıkmış doğum sırasında. Sahibide kendisi doğum yapar diye beklemiş. Sabah saat 11.00 gibi bize getirdiler kedi daha doğum yapamadı diye. Baktık havasızlıktan kedicik ölmüş malesef. İlk önce onu arka bölgesinden çıkardık. Sonra diğer kedileride elle muayene ettik. Baktık büyük olunca sezaryene alınmasına karar verdik. Sezaryen sonucunda da diğer kedilerinde ölü olduğunu gördük.  En son çıkan bu yavru kedimizinde çift vücudu ve tek başlı olduğunu farkettik. Bu, ya babadan yada anneden genetik aktarımda bozukluk sonucu oluşmuş. 2009 yılından beri veterinerliğin içindeyim ama daha önce böyle birşeyle kendim karşılaşmadım. İlk defa karşılaşıyorum.

'Özel bir maddenin içerisinde saklıyoruz'

Burada özel formaldehit diye bir maddemiz var onun içerisinde saklıyoruz. Fakültelerde felan araştırmak veya saklamak isteyen olursa diye göndermek için böyle muhafaza ediyoruz.

'Görenler çok şaşırdı'

İlk defa böyle birşey görenler şaşırdılar. 8 tane bacağı var, bütün oluşumlar oluşmuş sadece kafası tek. Kulakları bile arka tarafa çift. Ama kafa yapısı sadece tek. Herkes şaşırıyor tabi ilk defa böyle birşey görüyoruz diyorlar.

'Yaşayabilir mi diye soruyorlar'

Tabi onun için organların yapısına ve işleyişine bakılacaktı. Ona göre yaşayıp yaşamayacağına karar verilebilirdi. Eğer yaşasaydı, fakat ölü doğdu malesef." dedi.

İhlas Haber Ajansı
Mehmet Dağlı - Oğuz Bektaş

YORUMLAR

  • 0 Yorum