banner56

Karaman'da Mahsur Kalan Leyleği Kurtarma Operasyonu

Karaman'da yumurtasından çıktığı günden beri yuvadan ayağı takıldığı için ayrılamayan leylek itfaiye ekiplerinin başarılı operasyonu neticesinde özgürlüğüne kavuştu.

Karaman'da Mahsur Kalan Leyleği Kurtarma Operasyonu

Leylek kurtarma operasyonu Karaman'ın Ayrancı ilçesine bağlı Böğecik köyünde meydana geldi.

Elektrik direğine ayağı takılı kalan yavru leylek, Ayrancı Belediyesi'ne ait itfaiye ekiplerleri tarafından gerçekleştirilen başarılı operasyon neticesinde kurtarıldı.

Yumurtasından çıktığı 2 ay boyunca yuvada ayaklarından takılı kalan ve uçamayan leyleğin bu durumunu gören vatandaşlar itfaiyeye haber verdi. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri yuvasında mahsur kalan yavru leyleği sıkıştığı yerden kurtararak özgürlüğüne kavuşturdu.

Kurtarma çalışmalarını takip eden Ayrancı Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı, özgürlüğüne kavuşan leyleğin ailesini bulmasını umduğunu söyleyerek, "Anne leylek her yıl olduğu gibi yuvasına gelmiş ve yumurtlamış. Yavruların yumurtadan çıkıp büyümeye başlamasıyla yuvada 4 tane leylek yavrusu olduğu vatandaşlarca görülmüş. Köy halkı büyüyen yavrulardan üçünün yuvadan ayrıldığını birinin ise gitmediğini fark etmiş. Uçmayı öğrenemediği düşünülen bu yavruya annesi bir süre daha beslemiş ancak, geçtiğimiz günlerde oda diğer yavrularıyla birlikte yuvadan ayrılmış. Üç gündür kanat çırparak uçmaya çalıştığını gören köy sakinleri sonunda leyleğin ayağının bağlı olduğu kanaatine varıp durumu bizlere haber verirdi. İtfaiye ekibimiz yuvadan ayağı ipe dolandığı için gidemeyen leyleği kurtar” dedi.

Özgürlüğünden mahrum kalan ayağına dolanan ipten kurtulan leylek, itfaiye erinin havaya bırakmasının ardından uçarak gözden kayboldu. 

İhlas Haber Ajansı / Karaman Haber 

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2019, 15:20
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22